۵
نگاهی کوتاه به "شبکه پارس"
شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۰۲:۴۵
کد مطلب: 1963
مولف : مهدی ارجمند
 
شجره پیش از انقلاب ایران، مسئول اداره تئاتر در وزارت فرهنگ و هنر، تنطیم کننده و نویسنده ی رادیو و تلویزیون، تهیه کننده و کارگردان، گوینده و مجری برنامه های زنده در سازمان رادیو و تلویزیون بود.
با پیروزی انقلاب مردم ایران در سال 1357، بسیاری از افراد مرتبط با حکومت پهلوی برای حفظ خود از دست انقلابیون، خروج از ایران را بر ماندن و محاکمه شدن ترجیح دادند.

شاه پهلوی به مصر و حکومت حسنی مبارک پناه برده بود، آن هم در شرایطی که دولت
هاله (فاطمه) نظری، همسر شجره نیز از هنرپیشه های سینما و تلویزیون بوده است. او متولد ۱۳۲۸ در مرند و دارای مدرک دیپلم است. نظری تا پیش از طلاق از شجره در شبکه پارس همکار همسرش بود.
ایالات متحده از پذیرفتن او سر باز می زد.

برخی عوامل و مسئولان حکومتی نیز رفتن را بر ماندن ترجیح دادند. در این میان، برخی دست اندرکاران رادیو و تلویزیون حکومت پهلوی نیز به چشم می خوردند.

انقلابیون دل خوشی از رادیو و تلویزیون شاه ایران نداشتند و آنها را از بین برنده ی آیین و رسوم ایرانی و اسلامی می دانستند.

خروج این افراد و گرد هم آمدن برخی از آنها در آمریکا منجر به تاسیس و راه اندازی برخی شبکه های فارسی زبان هم شد که برای نمونه شبکه ی تلویزیونی پارس را می توان نام برد که موسس آن شمس الدین شجره است.

"شمس الدین شجره" (امیر شجره) متولد ۱۳۳۱، یکی از هنرپیشگان رادیو و تلویزیون حکومت محمدرضا پهلوی بود که در ۱۳۵۸ به استخدام صدا و سینمای جمهوری اسلامی درآمد.

شجره پیش از انقلاب ایران، مسئول اداره تئاتر در وزارت فرهنگ و هنر، تنطیم کننده و نویسنده ی رادیو و تلویزیون، تهیه کننده و کارگردان، گوینده و مجری برنامه های زنده در سازمان رادیو و تلویزیون بود.

هاله (فاطمه) نظری، همسر شجره نیز از هنرپیشه های سینما و تلویزیون
شمس الدین شجره در ابتدا به همراه ضیا آتابای که هم اکنون در شبکه فارسی زبان دیگری مشغول کار است، تلویزیون ۲۴ ساعته ی جام جم را در ۱۳۷۵ راه اندازی می کند. اما رفته رفته با بروز اختلاف هایی میان این دو، شجره تمامی سهم آتابای را خریداری کرده و نام این شبکه را به پارس تغییر می دهد.
بوده است. او متولد ۱۳۲۸ در مرند و دارای مدرک دیپلم است. نظری تا پیش از طلاق از شجره در شبکه پارس همکار همسرش بود.

شمس الدین شجره در ابتدا به همراه "ضیا آتابای" که هم اکنون در شبکه فارسی زبان دیگری مشغول کار است، تلویزیون ۲۴ ساعته ی جام جم را در ۱۳۷۵ راه اندازی می کند. اما رفته رفته با بروز اختلاف هایی میان این دو، شجره تمامی سهم آتابای را خریداری کرده و نام این شبکه را به پارس تغییر می دهد.

شجره در ابتدا به همراه همسرش هاله نظری و فرزندانش جعفر، جمشید و آناهیتا شجره و هم چنین "پرویز کاردان" به عنوان مدیر تولید، شبکه را فعال کرد که در حال حاضر با مدیریت خودش و مدیریت تولید "امیر سولتی" به برنامه سازی و تهیه برنامه های مختلف سیاسی، پزشکی و تبلیغ ادیان و فرقه های مختلفی مانند مسیحیت، یهودیت، بهائیت پرداخته و در مخالفت شدید با نظام حاکم بر ایران فعالیت می کند.

برخی برنامه ها و عوامل شبکه پارس به قرار زیر است:

برنامه سرزمین جاویدان با اجرای "بهرام مشیری"
برنامه پیام آرامش با اجرای "حمید شجاعی" که یک کشیش است.
برنامه آیین بهایی با اجرای گروه نوین
برنامه یاران با اجرای "علیرضا میبدی"
برنامه جهان زیبای ما با اجرای "زیبا شاه ولایتی"
برنامه حقوق بشر با اجرای دکتر پروین
اخبار با اجرای "نورالدین ثابت ایمانی"
یادها با بهراد با اجرای بهراد
گزارشگر با اجرای وارث
گروه عقاب با اجرای تیمسار "مهدی روحانی"
آشوری ها با اجرای خانم نانسی
برنامه پزشکی با اجرای "جعفر شجره"
رویدادهای هفته با اجرای "مهرداد پارسا"
Share/Save/Bookmark
France
۱۳۹۰-۰۲-۱۳ ۱۸:۴۳:۰۸
خب که چی ؟ (569)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۱۴ ۲۳:۱۴:۴۹
خدا شفا بده
با این بی نام بالایی مخالفم (1397)
 
شاهین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۲-۱۹ ۱۹:۴۴:۱۹
برنامه خانم هاله چطور و کی اجرا میشود (6256)
 
۱۳۹۴-۰۱-۱۳ ۲۳:۲۴:۵۴
سلام برنامه هاله نظری کی و از کدام شبکه پخش می شود (7457)
 
edd
۱۳۹۴-۰۸-۱۸ ۱۱:۵۲:۵۳
من کار با خوب و بد پادشاهان پهلوی ندارم اما چرا هر وقت حرف از انان می شود یا می گویند: محمدرضا،یا شاهان پهلوی(نه شاه ایران)یا رضا قلدر یا رضاخانیا رضا میرپنج و...ما چه بخواهیم چه نخواهیم این دو،پنجاه سال پادشاه ایران و جزئی از تاریخ این مملکت هستند و هنوز اثار آنان در ایران به وضوح دیده می شود.از ورزشگاه آزادی بگیر تا ذوب آهن اصفهان و همین اتوبوسها و کامیونهای خاور و بنز قدیمی و ماشین بیوک یا نبود روبنده در پوشش خانمها و هواپیماهای جنگنده ارتش و مافربری...همه مال آن دوران است که هنوز دارد کار می کند. (8152)