بی بی سی:« آیا فکر نمی کنید که این تظاهرات دمکراتیک نیست؟»
معترض به انتخاب ترامپ در BBC: سیستم انتخاباتی آمریکا، نژادپرستانه و مربوط به قرن نوزدهم است
دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۶
کد مطلب: 38677
معترض به انتخاب ترامپ در BBC: سیستم انتخاباتی آمریکا، نژادپرستانه و مربوط به قرن نوزدهم است
برخلاف آنکه بی بی سی فارسی و صدای آمریکا، تظاهرات های مردم آمریکا را، اعتراض به انتخاب ترامپ می نامند، به گفته نوید نخعی، یکی از معترضان در آمریکا، نقص سیستم انتخابات آمریکا و عدم انتخاب مستقیم رییس جمهور توسط مردم، اصلی ترین دلیل تظاهرات این روزهای آمریکاست.

تظاهرات های ضد ترامپ در آمریکا در حالی روز پنجم خود را به پایان رساند که هنوز آمار دقیقی از تعداد نفرات بازداشت شده وجود ندارد.

به گزارش رسانه‌ ایران، در آمریکا مردم معترض در پارکهای نیویورک، سان فرانسیسکو و اوکلند کالیفرنیا تجمع کرده و به اعتراضات خود ادامه می‌دهند.

چندین هزار نفر در پارک مرکزی منهتن از ساختمانهای ترامپ در کلومبوس سیرکل به‌سمت آسمانخراش این میلیاردر فعال در زمینه املاک حرکت کردند.

در همین راستا، بخش فارسی BBC در گفتگو با یکی از معترضان به نتایج انتخابات در آمریکا، از هدف ایشان پرسید.

نوید نخعی، یک آمریکا ایرانی تبار در گفتگو با BBC درباره هدف این تظاهرات ها گفت:« هدف ما این است که به همه درد خودمان را نشان بدهیم، به خصوص مردمی که رنگین پوست هستند و مشکلات مهاجرین را تجربه کردند. باید جلوی آنها (هواداران ترامپ) می ایستیم و مقاومت می کنیم».

مجری BBC در واکنش به اظهارات نخعی بیان داشت:« آیا فکر نمی کنید که این تظاهرات دمکراتیک نیست؟»

فیلم

نخعی نیز با اشاره به نقص نظام انتخاباتی در آمریکا تاکید داشت: « این حق ماست که بخواهیم جمع بشویم و درد خودمان را نشان بدهیم. اگر این تظاهرات ضد دمکراسی هست، باید درباره سیستم دمکراسی (آمریکا) فکر کرد. همین الان هنوز سیستم شمارش رای ها تمام نشده، معلوم شده است که هیلاری کلینتون بین یک تا دو میلیون رای نسبت به ترامپ در Popular vote (آرای مردمی) جلوتر است، این سیستمی انتخاباتی که ما در آمریکا به اسم الکترال کالج داریم، یک سیستمی است که از نژادپرستی قرن نوزدهم درست شده است». ( پس از این انتقاد نخعی، صدای او چند لحظه قطع شده و بحث عوض می شود)

همانطور که نوید نخعی یکی از معترضان به انتخاب ترامپ گفت، با اینکه تعداد آرای مردمی شمارش شده هیلاری کلینتون بیشتر بود، اما دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا جشن پیروزی خود را نیز برگزار کرد.

نتایج شمارش آرای ایالت های مختلف آمریکا (در ساعت ۱۶ به وقت تهران) در پایگاه اینترنتی یو اس ای تودی و در حالی که هنوز شمارش آرای چهار ایالت آلاسکا، مینسوتا، میشیگان و آریزونا به پایان نرسیده، نشان می دهد که تعداد آرای مردمی شمارش شده هیلاری کلینتون از ترامپ بیشتر است.

کلینتون تا ساعت ۱۶:۱۵ به وقت تهران، ۵۹ میلیون ۱۲۳ هزار و ۷۴۵ رای و ترامپ ۵۸ میلیون و ۹۹۲ هزار و ۱۸۰ رای به دست آورده اند که نشان می دهد کلینتون تا این ساعت بیش از ۱۳۱ هزار رای بیشتر از ترامپ به دست آورد، در حالی که ترامپ چند ساعت قبل، جشن پیروزی خود را در میان هوادارانش برگزار کرده و بسیاری از رهبران جهان پیروزی اش را تبریک گفتند.

به بیان دیگر اگر قرار بود رئیس جمهوری آمریکا با احتساب اکثریت آرای مردم این کشور برگزیده شود، دو نامزد باید صبر می کردند تا نتایج تمام ایالت ها شمارش و اعلام شود و در این ساعت کلینتون باید به خاطر پیشتازی در انتخابات خوشحال می بود.

اما آن چیزی نخعی از آن به عنوان " سیستم انتخاباتی نژادپرستانه قرن نوزدهم"، معرفی می کند، سیستم الکترال کالج یا مجمع گزینندگان است.

" سیستم انتخاباتی نژادپرستانه قرن نوزدهم "
مجمع گزینندگان (به انگلیسی: Electoral college) در حقیقت آخرین مرحله از روند طولانی انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود. انتخابات رئیس جمهور در ایالات متحده آمریکا در حقیقت به صورت دو مرحله‌ای انجام می‌شود. مردم در روزانتخابات، از یکسو بطور مستقیم به نامزد ریاست جمهوری و معاون وی رای می‌دهند و از سوی دیگر اعضای مجمع برگزیدگان را برمی گزینند.

بر اساس قانون اساسی ایالات متحده آمریکا، تعداد اعضاء مجمع برگزیدگان هر ایالت معادل مجموع تعداد نمایندگان مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا و سناتورهای همان ایالت است.

بطور معمول همواره نامزدی که در ایالتی توسط مردم، حائز ” رای مردمی ” (Popular Vote) بیشتری شده باشد، از سوی مجمع برگزیدگان آن ایالت برگزیده می‌شود، هرچند که استثنائاتی نیز در طول دو قرن وجود داشته‌است. درانتخابات عمومی ماه نوامبر، پس از مشخص شدن میزان ” آراء مردمی ” هر نامزد در هر ایالت، می‌توان با شمارش تعداد مجمع برگزیدگان، نامزد پیروز در انتخابات ریاست جمهوری را شناسایی کرد.

بنابراین رییس جمهور با رای مستقیم مردم انتخاب نمی شود و در اصل مجمع برگزیدگان هستند که می توانند رییس جمهور را انتخاب کنند.

تاکنون چندین بار روسای جمهور منتخب بدون آنکه ۵۰ درصد آراء مردمی را بدست آورده باشند، تنها با اتکا به کسب حداقل ۲۷۰ رای انتخاباتی وارد کاخ سفید شده‌اند. این دسته از روسای جمهورآمریکا را اصطلاحاً ” روسای جمهور اقلیت ” می‌نامند. در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۰ و ۲۰۱۶ جورج بوش و دونالد ترامپ با چنین وضعیتی پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شدند.


Share/Save/Bookmark