bbc چگونه افکار عمومی را قانع می‌کند؟ (1) - این قسمت:
خط بی‌بی‌سی در ماجرای مسابقات شطرنج زنان
دوشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۱
کد مطلب: 38181
مولف :
 
این ستون در تلاش است تا اولاً بدون جانبداری و ثانیاً با رویکرد استنادی (فکت‌محور) آنچه را bbc بدون ارائه سند قطعی و صرفاً در پی تحلیل، گمانه‌زنی یا کنارهم نهادن "قرائن" به جای اسناد به مخاطب ارائه می‌کند، واکاوی نماید.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
تعیین ایران به عنوان میزبان مسابقات بین‌المللی شطرنج زنان به بهانه موضوع حجاب ورزشکاران، بحث‌های فراوانی را در رسانه‌های خارجی به دنبال داشت.

بی‌بی‌سی فارسی به نقل از نازی پایکیدزه شطرنج باز آمریکایی - گرجی که این مسابقات را تحریم کرده، نوشت: پذیرش قوانین مربوط به حجاب در ایران، همراهی کردن با قوانین محدود کننده برای زنان است.
وی همچنین گفته نداشتن حجاب در ایران می‌تواند به زندانی شدن بینجامد و در جایی که زنان تحت فشارهای متعددی قرار دارند، شطرنج بازان مختلف سراسر جهان حس امنیت نخواهند کرد.

به گفته بی‌بی‌سی، کارلا هیردیا استاد بزرگ اکوادوری شطرنج و قهرمان سابق این رشته در قاره آمریکا نیز حجاب اجباری برای شرکت کنندگان را "زیر پا گذاشتن روح ورزش" توصیف کرده است.

با این حال، سوزان پولگار رییس کمیسیون شطرنج زنان فدراسیون جهانی معتقد است این مسابقات باید برگزار شود و در نتیجه باید به "تفاوت های فرهنگی" کشور میزبان احترام گذاشت.

در همین رابطه، علی همدانی از بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی تصویری ضمن انتقاد از قانون حجاب برای افراد خارجی در ایران، به پوشش اسلامی مهمانداران خطوط هواپیمایی تایلند در سفر به ایران که آن را "احترام به تفاوت‌های فرهنگی" ‌خوانده بودند، اشاره کرده و در نهایت می‌پرسد اگر ورزشکاران ایرانی برای مسابقه در کشوری دیگر ملزم به بی حجابی اجباری باشند، جمهوری اسلامی به این "تفاوت فرهنگی" تن خواهد داد؟

در مطلب دیگری در سایت بی‌بی‌سی فارسی نیز با اشاره به تلاش زنان ایرانی برای کسب موفقیت در عرصه‌های ورزشی، جامعه ایران جامعه‌اى توصیف شده كه از آنها انتظار دارد بيشتر يك "مادر فداكار" يا "همسر مطيع" و "خواهر نجيب" باشند.

نویسنده این مطلب همچنین اظهار کرده که زنان ورزشکار تا حد ممکن اجازه نداده‌اند كه تحميل روسرى يا شكل لباسى كه بر تن مى‌كنند مانع تحقق آرزوهايشان شود.

با دقت در گزاره‌های فوق نکات زیر را می‌توان نتیجه گرفت:

۱. القای تلازم حجاب در ایران با مفاهیمی چون محدودیت، فشار و عدم امنیت برای زنان؛
۲. القای تقابل حجاب با ورزش؛
۳. تقلیل حجاب به "تفاوت فرهنگی" به جای قانون و نیز حکم الهی و تقلیل اطاعت به احترام؛
۴. ایجاد تقابل میان ورزشکار بودن زنان با مفاهیم مقدس اسلامی- ایرانی همچون "مادر فداكار"، "همسر مطيع" و "خواهر نجيب"؛
۵. القای مانع بودن حجاب برای تحقق آرزوهای زن ایرانی
Share/Save/Bookmark