شهرزاد قلی خانی در زندان طرفداران حقوق بشر
شنبه ۶ آذر ۱۳۸۹ ساعت ۱۹:۰۶
کد مطلب: 412
مولف :
 
شهرزاد قلی خانی در زندان طرفداران حقوق بشر
برخورد نابرابر دولت آمریکا با ایرانیان چه در دلایل واهی برای دستگیری و آزار و چه در برخورد غیر انسانی با ایرانیان مسلمان در حالی است که ایران مناسب ترین رفتار را با جاسوسان آمریکایی داشته است
• چرایی بازداشت ومحاکمه ی قلی خان
       شهرزاد میرقلی‌خان که در زمان دستگیری تنها ۲۶ سال داشت، با این‎که مادر دو کودک میباشد، از ۳ سال پیش تاکنون در زندان آمریکا به سر می‌برد . آمریکا مدّعی است که همسر سابق او سعی در صادرات عینک‌های دید در شب از اتریش به ایران را داشته است و این درحالی است که شهرزاد در غیاب او بازداشت و از سوی دادگاه فدرال فلوریدا محکوم به پنج سال زندان شد. سئوالی که این جا مطرح می شود، این است که چرا شهرزاد به جای شوهر سابقش، محاکمه شده است؟

• تفاوت شورد با قلی خانی
      
تهران درحالی سارا امیلی شورد را با قرار وثیقه‎ای ۵۰۰ هزار دلاری آزاد کرد که دولت امریکا تاکنون چندین ایرانی را دستگیر و برای آن‌چه نقض تحریم‌های واشنگتن علیه ایران می‎نامد، زندانی کرده است.
ایران سه تبعه ی آمریکایی با نام‌های سارا امیلی شورد ۳۱ ساله، شان مایکل بوئر و جاشوا فلیکس فاتال ۲۷ ساله را در مرداد ماه ۱۳۸۸ (ژوئیه ۲۰۰۹) در مناطق کوهستانی استان کردستان، به اتّهام ورود غیرقانونی به خاک این کشور دستگیر کرد. ایران در تاریخ ۲۳ شهریور، سارا شورد را با قرار وثیقه ۵۰۰ هزار دلاری آزاد کرد. تهران درحالی سارا امیلی شورد را با قرار وثیقه‎ای ۵۰۰ هزار دلاری آزاد کرد که دولت آمریکا تاکنون چندین ایرانی را دستگیر و برای آن‌چه نقض تحریم‌های واشنگتن علیه ایران می‎نامد، زندانی کرده است.

در ایران بر خلاف رفتار نادرست نیروهای آمریکایی با ایرانیان بازداشت شده در آمریکا، با شهروندان آمریکایی زندانی به رغم اتّهام بسیار جدّی جاسوسی، رفتار مناسبی شده است.دولت ایران همچنین بر مبنای اصول انسانی ، با درخواست مادران بازداشت‌شدگان موافقت کرد و به آنان اجازه داد تا با سفر به ایران با فرزندان خود دیدار کنند.
و امّا بشنوید سخن یک مادر ایرانی از وضعیت دخترش در آمریکا: مادر قلی خانی از دخترش این گونه گفته است:

        دخترم مرتّب از آزار و اذيت در زندان‌هاي آمريكا سخن مي‌گويد ، مادر زن ايراني زنداني در آمريكا گفت: وقتي در ايران جشن هسته‌اي برگزار مي‌شد، ميله ی آهني بر قفسه سينه‌ دخترم گذاشته بودند و با دست‌و‌پاي بسته طيّ ۴۸ ساعت بدون استراحت به زندان‌هاي مختلف منتقل مي‌كردند.

        بلقيس روشن، مادر شهرزاد
دخترم مرتب از آزار و اذيت در زندان‌هاي آمريكا سخن مي‌گويد ، مادر زن ايراني زنداني در آمريكا گفت: وقتي در ايران جشن هسته‌اي برگزار مي‌شد، ميله آهني بر قفسه سينه‌ دخترم گذاشته بودند و با دست‌و‌پاي بسته طي ۴۸ ساعت بدون استراحت به زندان‌هاي مختلف منتقل مي‌كردند.
ميرقلي‌خانی درباره زنداني شدن دخترش به وسیله ی ماموران آمريكايي گفت: دختر من در سال ۲۰۰۷ سفري به قبرس داشت و يك ماه در آنجا اقامت داشت. بعد از يك ماه وقتي براي تمديد ويزاي خود به اداره مهاجرت مراجعه كرد در آنجا پاسپورت دخترم را ضبط مي كنند و عنوان مي كنند كه بايد براي پاسخ به سؤالاتي به آمريكا سفر كنيد.

       وي افزود: دخترم به دليل ضبط پاسپورتش نمي توانست كاري انجام دهد و مجبور شد به آمريكا برود. قرار بود اين سفر ۱۰ روزه باشد ؛ امّا هنوز بعد از سه سال مراجعت نکرده است.روشن ادامه داد: زماني كه در قبرس بود به ما اطّلاع داد كه من بايد به آمريكا بروم. ما هم براي اين كه بتوانيم او را ببينيم به همراه دوقلوها به قبرس رفتيم كه متأسّفانه پرواز تأخير داشت و ما با يك روز تأخير به قبرس رسيديم و دوقلوها توانستند تنها ۶ ساعت با مادرشان باشند و بعد هم او را براي رفتن به آمريكا بدرقه كرديم.

         مادر شهرزاد ميرقلي خان در ادامه درباره آغاز اين ماجرا گفت: پرونده اي كه براي دختر من ساخته اند، «تلاش براي خريد دوربين ديد در شب» بوده است. دخترم متّهم است كه در سال ۲۰۰۴ در اتريش به همراه همسر سابقش براي خريد دوربين هاي ديد در شب تلاش كرده است.

        وي افزود: با اين حال او در دادگاه در اتريش شركت كرد و به ۵۲ روز حبس محكوم شد. بعد از اين كه دادگاه اتريش براي او ۵۲ روز زندان حكم داد او به قيد وثيقه آزاد شد و دوباره در سال ۲۰۰۵ از او خواسته شد براي رأي نهايي به اتريش برود و زماني كه به اتريش رفت به ۵۲ روز زندان محكوم شد كه ۲۸ روز از زندان را كشيد و بقيه را خريد و پرونده بسته شد. مادر شهرزاد ميرقلي خان ادامه داد: دوباره بعد از مدّتي، دادگاه آمريكا براي همين پرونده حكم ۵ سال حبس براي شهرزاد صادر كرد كه طبق قوانين بين المللي
كار آمريكا در اين پرونده از اساس اشتباه بوده است و اين را خودشان هم مي دانند. حتي وكيل ما هم گفت زماني كه يك حكم براي يك پرونده صادر مي شود ديگر نمي توانند براي آن حكم جديدي صادر كنند.
براي يك پرونده نمي توانند دو بار حكم صادر كنند.
وي افزود: يعني، كار آمريكا در اين پرونده از اساس اشتباه بوده است و اين را خودشان هم مي دانند. حتّي وكيل ما هم گفت زماني كه يك حكم براي يك پرونده صادر مي شود، ديگرنمي توانند براي آن حكم جديدي صادر كنند.

       روشن ادامه داد: به همين خاطر دستگيري شهرزاد كاري غيرقانوني بوده؛ ولي الآن سه سال است که دختر من به عنوان تلاش براي خريد يك فقره عينك ديد در شب زندانی است.

          وي با بيان اين كه با دخترم در تماس هستيم و تنها او مي تواند بعضي وقت ها از زندان با ما تماس بگيرد گفت: شهرزاد مرتّب از آزار و اذيتي كه به او مي‎شود، صحبت مي كند به خصوص در ۱۸ روز اوّل كه در بازداشتگاه لاندردي در شهر ميامي بود كه با او رفتارهاي بسيار آزار دهنده اي داشتند. روشن ادامه داد: مثلاً زماني كه در ايران جشن هسته اي برگزار مي شد به دست و پاي شهرزاد زنجير بسته بودند و يك ميله آهني به عرض ۱۰ سانت به روي قفسه سينه اش بسته بودند و او را با اين وضعيت داخل ون قرار مي دادند و طيّ ۴۸ ساعت بدون استراحت از اين زندان به زنداني ديگر منتقل مي كردند.

        وي افزود: زماني كه به زندان اصلي برگشته بود، مچ هاي دست و پايش مجروح شده بود و او را در اين وضعيت و بدون هيچ درماني رها كرده بودند. مادر زندانيِ در بند آمريكا گفت: يك بار ديگر زماني كه رأي اوّليه ی دادگاه صادر شده بود ما
با اين وجود او را با همان حال و با زنجير با اتوبوس ۱۱ ساعت تا ميامي برگرداندند. بعد از اينكه به زندان رسيد يك كمد فلزي سنگين به او تحويل دادند تا به سلولش ببرد.
تقاضاي تجديد نظر كرديم. دخترم تعريف كرد كه ساعت ۴ صبح بيدارش كردند و گفتند بايد به زندان جرجياي آتلانتا برود.

        وي با بيان اين كه اين زندان بسيار مخوف است، ادامه داد: شهرزاد را به همراه ۶ نفر ديگر بعد از ۴ روز كه در اين زندان به‎سر بردند دو مرتبه در ساعت ۴ صبح به زندان لاندردي بازگرداندند و وقتي اعتراض مي كند، مي گويند كه اشتباه شده است.

         روشن افزود: شهرزاد زماني كه قصد داشت از تخت دوطبقه پايين بيايد به دليل اين كه اين تخت حفاظ نداشت، از پشت به پايين پرت شد و ستون فقراتش صدمه ديد به صورتي كه به سختي مي توانست بايستد. مادر زنداني در بند آمريكا ادامه داد: با اين وجود او را با همان حال و با زنجير با اتوبوس ۱۱ ساعت تا ميامي برگرداندند. بعد از اين كه به زندان رسيد يك كمد فلزي سنگين به او تحويل دادند تا به سلولش ببرد.
        وي افزود: بعد از ۱۵ روز، نامه‌نگاري بالأخره شهرزاد را معاينه كردند و از ستون فقراتش عكس گرفتند و ديدند كه ستون فقرات آسيب ديده و به همين خاطر مدّتي روي ويلچر بود؛ ولي هنوز هم ستون فقراتش دچار مشكل است. 
        روشن ادامه داد: بعد هم كه او را به زندان دمري در نزديك نيويورك منتقل كردند، به دليل عدم درج سوابق پزشكي‎اش تقاضاي شهرزاد
عمانی مسلمان بودن شهرزاد را دلیل ممنون الملاقات بودن او برای پدر و مادرش عنوان کرد و افزود: این اتفاقی است که همواره در زندانهای آمریکا برای رنگین پوستان و مسلمانان اتفاق می افتد.
را قبول نمي كردند وبعد كه ديدند واقعاً دچار مشكل است دوباره عكس برداري كردند. آن جا هم مدّتي روي ويلچر بود. الینور عمانی فعّال حقوق بشر آمریکایی درباره حبس شهرزاد قلی خان گفت: اساساً خرید دوربین های دید در شبی که به صورت قانونی در بسیاری از کشورهای جهان فروخته می شود، نمی تواند بهانه ی خوبی برای آمریکایی ها در زندانی کردن یک زن که دو فرزند نوجوان دارد، باشد؛ حتّی اگر بتوانند او را دستگیر کنند، این اتّفاق نباید دوباره صورت گیرد. 

        الینور عمانی، عضو مؤسّسه ی کمیته ی دوستی ایرانیان و آمریکاییان و فعّال حقوق بشر و ضدّ جنگ آمریکایی که ۳۴ سال در نیویورک زندگی کرده است با بیان این که مبنای اطّلاعاتش در پرونده ی شهرزاد میرقلی خان از اخبار انگلیسی پرس تی وی است، گفت: این که فردی که یک بار در مورد مسئله ای حکمی برایش صادر شده و محکومیت خود را سپری کرده است، دوباره محاکمه شود، بر خلاف قوانین بین المللی و قوانین آمریکا است و این موضوع دلیل واهمه آمریکا از علنی شدن دادگاه شهرزاد و رسانه ای شدن پرونده اوست.

       عمانی، مسلمان بودن شهرزاد را دلیل ممنوع الملاقات بودن او برای پدر و مادرش عنوان کرد و افزود: این اتّفاقی است که همواره در زندانهای آمریکا برای رنگین پوستان و مسلمانان اتّفاق می افتد. وی در پایان تأکید کرد: دولت آمریکا بسیاری از مسلمانان را به خاطر کارهایی که انجام داده اند یا جرمی که مرتکب شده اند، زندانی نمی کند بلکه آنها را به خاطر مقاصد سیاسی شان زندانی می کند.
Share/Save/Bookmark