آیا در دولت ترامپ مجاهدین خلق به جای نایاک علیه ایران لابی می کند؟
چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۰
کد مطلب: 38695
آیا در دولت ترامپ مجاهدین خلق به جای نایاک علیه ایران لابی می کند؟
با توجه به گزینه های پیش روی انتخاب ترامپ برای پست ریاست دستگاه دیپلماسی آمریکا، احتمال اینکه یکی از حامیان مجاهدین خلق، در این منسب قرار بگیرد، ۵۰ درصد است. و به احتمال زیاد نیز، این بار به جای نایاک، مجاهدین خلق لابی ایرانیان مقیم آمریکا را عهده دار می شود.

رسانه ایران- براساس اطلاعات سايت "دانشگاه کلمبيا"، لابي‌گري به بخشي پذيرفته شده و دائمي در نظام‌هاي سياسي در كشورهاي جهان تبديل شده است؛ لابي‌ها اغلب به طور مستقيم وارد گفتگو با تصميم‌سازان دولتي مي‌شوند، اطلاعات فني به آن‌ها ارائه مي‌دهند و با برقراري روابط دوستي، امكان مساعدت را براي آنها فراهم مي‌سازند.

در برخی از کشورها دفترهای ویژه‌ای به نام "دفاتر لابی‌گری" وجود دارد که برای پیشبرد حمایت از منافع خاص يک کشور به ‌وسیله نفوذ در دولت و افکار عمومی می‌پردازند. لابی‌گرها با کمک و بکارگیری روش‌های حقوقی و مدیریت مفید روابط اجتماعی کوشش در رسیدن به اهداف خود دارند.

لابي‌هاي بسياري در آمريکا فعاليت دارند که برخي از آن‌ها مانند لابي آيپک(AIPAC) اهداف مورد نظر اسراییل در سياست‌هاي داخلي و خارجي آمريکا را تامين مي‌کنند.

"لابي شوراي ملي ايرانيان آمريکا" (ناياک) نيز يکي از همين لابي‌ها است که ادعا مي‌کند برای پیشبرد منافع جامعه ایرانیان آمریکا بنياد شده است. در سال های اخیر یا دقیق تر از سال ۲۰۰۲ به بعد نام گروهی به نام «شوراي ملي ايرانيان آمريکا»( ناياک) National Iranian American Council (NIAC)) در محافل سیاسی و مطبوعاتی ایران و آمریکا مطرح شد. نایاک سازمانی غیر انتفاعی برای پیشبرد منافع جامعه ایرانیان آمریکاست؛ آن گونه که در وب‌سايت اين گروه لابی گر، ادعا شده که از بدو تأسیس در سال ۲۰۰۲ تا کنون، نایاک (NIAC) مستمر و مأثر صدایی پرنفوذ به جامعه ایرانیان آمریکا در صحن کنگره داده است.

در سال ۲۰۰۹، سناتور مارک کرک نایاک را «همدل با جمهوری اسلامی» خواند و گفت که «آنها به کنگره آمدند تا بودجه‌های مربوط به برنامه‌های [ایجاد و توسعه] دموکراسی در ایران قطع شود» نایاک به دنبال پایان دادن به «بودجه‌های ایجاد دموکراسی» دولت بوش در مورد ایران بود، چرا که این بودجه‌ها را ابزاری برای کمک به براندازی جمهوری اسلامی می‌دید. با این وجود، برخی نیز معتقدند که نایاک جهت پیشبرد اهداف و پر کردن خلاهای اقتصادی در ایران جهت نفوذ به سیستم آمریکا طراحی شده و گروه دیگر نیز بر آن هستند که نایاک دست ساخته آمریکا برای نفوذ به جمهوری اسلامی است.

با این حال هنوز اقدام خصمانه مشخصی از سوی این گروه دربرابر جمهوری اسلامی دیده نشده، چه بسا برخی روسای جمهور ایران، در سفر خود به نیویورک، دیدارهایی نیز با این گروه داشته اند.

اما پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیروزی ترامپ جمهوری خواه، به نظر می رسد گروه دیگری نیز به دنبال بازی کردن نقش لابی در سیاست خارجه آمریکا هستند.

در چند روز گذشته در رسانه های آمریکا، حدس و گمان در رابطه با وزیر امور خارجه ترامپ شروع شده است. روزنامه های وال استریت ژورنال و نیویورک تایمز می گویند احتمالا یکی از این 6 نفر وزیر امور خارجه آمریکا خواهند شد.
فیلم

۱. رودی جولیانی، شهردار سابق نیویورک: رودی جولیانی به عنوان دادستان فدرال سابقه کاری دارد اما او در زمینه سیاست خارجی تجربه مشابه کسانی که در این سمت خدمت کرده اند، ندارد.جولیانی در زمان توافق هسته ای ۵+۱ با ایران رئیس جمهوری آمریکا را به خاطر ادامه مذاکرات هسته‌ای با ایران مورد سرزنش قرار داد.

۲. باب کورکر، رییس کمیته روابط خارجی سنا: این قانونگذار از جمله فعالترین سناتورهای آمریکایی در زمینه طرح‌های ضد ایرانی در کنگره بوده و بانی و طراح بسیاری از طرح‌های تحریمی علیه تهران بوده است.کورکر همچنین به دنبال اعلام توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ ضمن مخالفت با آن، از دولت آمریکا به دلیل مفاد «ضعیف» برجام به شدت انتقاد داشته است.

۳. نیوت گینگریچ، رییس سابق مجلس نمایندگان آمریکا: از سال ۱۹۷۹ تا زمان استعفایش در سال ۱۹۹۹ در کنگره آمریکا از ایالت جورجیا عضو مجلس نمایندگان بود.ریاست مجلس نمایندگان در سالهای ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۹ و نامزدی برای کسب کاندیداتوری حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سال ۲۰۱۲ از دیگر اقدامات کاری او است.

۴. زلمی خلیل زاد، سفیر سابق آمریکا در افغانستان و عراق: زلمای خلیل زاد متولد افغانستان است. او در جوانی برای تحصیل به آمریکا مهاجرت کرد و پس از مدتی شهروند این کشور شد. خلیل‌زاد در سالهای ۱۹۸۰ و اوایل سالهای ۱۹۹۰ میلادی به عنوان مشاور وزارتخانه‌های خارجه و پنتاگون در جنگ ضد شوروی در افغانستان برای خود در آمریکا جایگاهی به دست آورد.خلیل زاد از ۱۹۸۵ تا ۱۹۸۹ میلادى مشاور وزارت خارجه آمریکا در امور «جنگ ایران و عراق» و همچنین اشغال افغانستان توسط ارتش شوروى بود. خلیل زاد در یک مصاحبه گفته بود: «موفقیت برای انقلاب در ایران دو چیز مهم می خواهد، یکی تقاضا و فعالیت مردم و دیگر اینکه مردم کاری کنند که قدرت دولت از دست برود. من هم مانند آقای پانتا (وزیر دفاع اسبق) به تغییر در ایران خوشبین هستم و امید دارم که صورت بگیرد».

۵. استانلی مک کریستال، از فرماندهان ارتش آمریکا در افغانستان: استنلی مک کریستال ژنرال ۴ ستاره ارتش آمریکا و کسی است که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸ فرمانده عملیات‌های ویژه مشترک پنتاگون در عراق بود و در ۲۰۰۹ به‌طور همزمان فرماندهی نیروهای بین‌المللی و ارتش آمریکا در افغانستان را بر عهده داشت. او در سال ۲۰۱۵ طی یک سخنرانی درباره ایران گفته بود: «ما بسیاری از رفتار‌های آنها در جهان را دوست نداریم به ویژه رفتارهای غیرهسته‌ای‌شان را و باید با برخی از این رفتارها مقابله کنیم».

۶. جان بولتون، نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل متحد: جان بولتون از چهره‌های نومحافظه‌کار آمریکایی است که در چندین دولت جمهوریخواه سمت‌های مختلفی داشت. او در آخرین حضورش در دولت، نماینده آمریکا در سازمان ملل در دولت جورج بوش پسر بود. بولتون طی سال‌های اخیر در بسیاری از سخنرانی‌ها و یادداشت‌هایش ضمن اتهام زنی‌های بی اساس ضد ایران در حوزه‌هایی از قبیل حقوق بشر، تروریسم و برنامه هسته‌ای، از دولت باراک اوباما به دلیل برجام و عدم ایستادگی در برابر «جمهوری اسلامی» به شدت انتقاد کرده است.

اما جدای مواضع ضد ایرانی گزینه های احتمالی وزارت امور خارجه ترامپ، فصل مشترک برخی از این افراد، حضور در گردهمایی های سالانه مجاهدین خلق است.

رودی جولیانی، نیوت گینگریچ و جان بولتون سه نفر نامزدهای انتخاباتی هستند که علاوه بر دشمنی دیرینه با جمهوری اسلامی، در زمان های مختلف، با حضور در مجامع مجاهدین خلق، به حمایت از ایشان پرداخته اند. حضوری که البته به گفته رسانه های آمریکایی در ازای دریافت مبالغ هنگفت از سوی مجاهدین خلق صورت گرفته است.

رودی جولیانی، نیوت گینگریچ و جان بولتون در اجتماع مجاهدین خلق

حال با توجه به گزینه های پیش روی انتخاب ترامپ برای پست ریاست دستگاه دیپلماسی آمریکا، احتمال اینکه یکی از حامیان مجاهدین خلق، در این منسب قرار بگیرد، ۵۰ درصد است. و به احتمال زیاد نیز، این بار به جای نایاک، مجاهدین خلق لابی ایرانیان مقیم آمریکا را عهده دار می شود.

همچنین باید این نکته را در نظر داشت که برخلاف ادعاهای ترامپ مبنی بر سیاست های درون گرا و پرهیز از جنگ افروزی در خاورمیانه، پیروزی هر یک از گزینه های احتمالی وزارت امورخارجه ای که در رزومه خود مخالفت با حکومت جمهوری اسلامی، همکاری با مجاهدین خلق و یا جنگ افروزی در عراق و افغانستان را در کارنامه دارند، خود نوعی ورود به عرصه جنگ طلبی در خاورمیانه محسوب می شود
Share/Save/Bookmark