اطلاعیه جدید وزارت اطلاعات درباره بازداشت شدگان رسانه ای
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۱۴
کد مطلب: 8561
مرجع : بی بی سی فارسی
گزارشگر :
 
اطلاعیه جدید وزارت اطلاعات درباره بازداشت شدگان رسانه ای
وزارت اطلاعات ایران در بیانیه جدیدی درباره همکاری روزنامه نگاران بازداشت شده با بی‌بی‌سی اعلام کرد "افراد دیگر متصل به این شبکه" نیز احضار شده‌اند و از آنها بازپرسی به عمل آمده است.
به گزارش رسانه ایران در اطلاعیه جدید وزارت اطلاعات که روز سه‌شنبه اول اسفندماه منتشر شده، آمده است: "تعدادی از شبکه‌های رادیویی، تلویزیونی، سایت‌های خبری ضد انقلاب و وابسته به عناصر فراری فتنه ۸۸ توسط بی‌بی‌سی اداره می‌شود."

این اطلاعیه، از سایت‌های جرس، کلمه، ملی - مذهبی، نوروز، ندای سبز آزادی، روز آنلاین، گذار، خودنویس و سحام نیوز و شبکه‌هایی نظیر بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه، دویچه وله، رادیو فردا، صدای آمریکا و من و تو به عنوان رسانه های تحت اداره "شبکه" متصل به بی‌بی‌سی نام برده است.

سایت فارسی بی بی سی نوشت: سازمان "گزارشگران بدون مرز"، "انجمن بین‌المللی روزنامه‌نگاران ایرانی"، "برنامه پژوهش رسانه در ایران" و"مدرسه روزنامه‌نگاری میانه" از جمله دیگر موسساتی هستند که وزارت اطلاعات آنها را وابسته به شبکه ادعایی خود دانسته است.

ریحانه طباطبایی، میلاد فدایی اصل، سلیمان محمدی، ساسان آقایی، نسرین تخیری، امیلی امرایی، نرگس جودکی، صبا آذرپیک، پوریا عالمی، پژمان موسوی، اکبر منتجبی، کیوان مهرگان، حسین یاغچی از جمله روزنامه‌نگاران بازداشتی توسط وزارت اطلاعات هستند. علی دهقان، فاطمه ساغرچی و جواد دلیری نیز با سپردن وثیقه از زندان آزاد شده اند.

در اطلاعیه دوم وزارت اطلاعات در مورد بازداشت روزنامه نگاران آمده: "چرخه جمع آوری و ارسال اخبار و اطلاعات و دریافت خطوط کاری در این شبکه، در خلاصه‌ترین بیان ممکن با ابلاغ لیست نیازمندی‌های خبری و اطلاعاتی و نیز تحلیل‌های مهم و مبنایی، غالبا توسط شاخه خارج نشین انجام می‌شد. سپس عملیات جمع آوری اخبار و اطلاعات و بازنشر و توزیع خطوط کاری و تحلیل‌ها بین تعداد قابل توجهی از رسانه‌های همسو، توسط عوامل داخلی شبکه و عمدتا با سوء استفاده از مجاری و امکانات رسانه ای صورت می‌گرفت." 

بی بی سی گفته "در پی انتشار اطلاعیه نخست وزارت اطلاعات، بی‌بی‌سی با انتشار بیانیه‌ای کلیه اتهامات مطرح شده توسط این وزارتخانه را تکذیب کرده و آنها را کاملا بی اساس خوانده بود.  بی‌بی‌سی تاکید کرده بود که هرگز با روزنامه نگاران بازداشت شده هیچ‌گونه رابطه کاری نداشته است."
Share/Save/Bookmark