کارشناس اسرائیلی رادیوفردا اختلاف بین کردهای ایران، ترکیه و سوریه با عراق را عمیق عنوان کرد
سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۰
کد مطلب: 41331
پس لرزه های پایان همه پرسی اقلیم کردستان عراق در حالی به گوش می رسد که بسیاری از تحلیلگران از جمله کارشناس اسرائیلی رادیوفردا از اختلافات عمیق بین اکراد در کشورهای منطقه می گویند.
حبیب حسینی فرد کارشناس بی بی سی در مورد برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان معتقد است که روندها و واگرایی‌ها در خاورمیانه پس از بهار عربی بیش از پیش مرزهای ناشی از قرارداد سایکس‌- پیکو را زیر سوال برده اما مشکل این است که چشم‌اندازهای خاورمیانه جدیدی که در حال شکل‌گرفتن است روشن نیست.
به گزارش رسانه ایران اشاره وی به استقلال کردها در منطقه خاورمیانه است که علی رغم اینکه بسیاری از سایتهای اپوزیسیون در مورد این رفراندوم از هبستگی و همگرایی احزاب کرد ایرانی و ترک سوری گفته بودند، اما در واقع اختلافات عمیقی بین آنها وجود دارد.

آلکس گرین‌برگ، کارشناس مسائل خاورمیانه در مرکز پژوهش‌های بین‌المللی روبین در هرتسلیا در اسرائیل به مجری رادیوفردا در این باره گفت: «باید همیشه به یاد بیاوریم که تفاوتی بزرگ میان کردهای ترکیه و کردستان عراق وجود دارد و هیچ هماهنگی میان آنها وجود ندارد. پ ک ک در سوریه و در ترکیه دشمن بارزانی(رئیس اقلیم کردستان عراق) هستند و هیچ نشانی از هماهنگی میان کردهای ترکیه و عراق وجود ندارد.»
لازم به ذکر است حزب حیات آزاد کردستان که در ایران با نام پژاک شناخته می شود تحت تاثیر و وابسته به «پ ک ک» می باشد و علیه خاک ایران عملیات مسلحانه انجام میدهد.

دانلود فایل صوتی

گرین‌برگ در ادامه اظهارات خود از اهمیت شهر کرکوک برای ایران، ترکیه و عراق صحبت کرد و گفت تهدیدها و مانورهای نظامی در ایران سیاسی هستند و نه صرفاً یک تهدید نظامی.
اهمیت واکنش ایران به همه پرسی کردستان عراق برای رسانه های فارسی زبان مهم جلوه کرد حتی تلویزیون بی بی سی فارسی برنامه ای را با عنوان «تاثیر نتیجه همه‌پرسی کردستان عراق بر منطقه» در برنامه هشتگ شما مطرح کرد و نظرات فارسی زبانان را در این باره جویا شد.

اما ظاهراً اختلافات احزاب کرد ایرانی و عراقی و ترکی و سوری عمیق تر از آن است که بی بی سی سعی در ارزیابی همگرایی آنها داشته باشد.

در همین رابطه به نوشته سایت بی بی سی در تابستان سال گذشته، این اختلافات به جایی رسید که در پی کشته شدن تعدادی غیرنظامی ساکن کردستان عراق بر اثر گلوله‌باران جنگنده‌های ترکیه، ریاست هیات وزرای کردستان با لحنی نه چندان تند از ارتش ترکیه خواست از بمباران روستاهای اقلیم خودداری کند. در همین حال دولت اربیل از نیروهای حزب کارگران کردستان خواست از مناطق مسکونی اقلیم کردستان عقب‌نشینی کنند تا "بیش از این" جان شهروندان و منافع آنها در چهارچوب جنگ پ‌ک‌ک و ارتش ترکیه قرار نگیرد.
همچنین انفجار لوله انتقال نفت از کردستان عراق به ترکیه از سوی پ‌ک‌ک، که به وارد آمدن خسارات اقتصادی فراوانی انجامید، با انتقاد شدید حزب دموکرات کردستان عراق روبه رو شد.

از طرف دیگر در سوریه هم وضع بر همین منوال است. به گفته بی بی سی در آغاز تحولات جنگ داخلی در سوریه، حزب دموکرات کردستان عراق تلاش‌های فراوانی کرد تا نفوذ خود را میان کردهای سوریه گسترش دهد، اما موفق نشد و این منطقه سرانجام به کنترل پ‌ی‌د، حزب کرد اتحاد دموکراتیک در سوریه، درآمد که جریانی نزدیک به پ‌ک‌ک به شمار می‌آید.
Share/Save/Bookmark