تاملی در ۷ آبان موسوم به روز کوروش + فیلم
يکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۰
کد مطلب: 41387
تاملی در  ۷ آبان موسوم به روز کوروش + فیلم
از دهه ابتدایی سال 1380 با انتشار مطلبی در روزنامه شرق ایران، مقاله ای توسط انوشیروان کیهانی زاده، روز 7 آبان ماه به نام روز جهانی کوروش نام گذاری شد.

از دهه ابتدایی سال 1380 با انتشار مطلبی در روزنامه شرق ایران، مقاله ای توسط انوشیروان کیهانی زاده، روز 7 آبان ماه به نام روز جهانی کوروش نام گذاری شد.

در این میان کمیته ای بی نام و نشانی به اسم «کمیته بین المللی نجات پاسارگاد» نیز فعالیت می کرد. از آن سال به بعد و به ویژه در سال های اخیر این نامگذاری در سایت های خبری اینترنتی تبلیغ می شد. آنها این روز را روز تولد کوروش بنیانگذار سلسله هخامنشی در نظر گرفته اند و مدعی اند در تقویم های جهانی به این روز اشاره شده. حال آنکه با کمی جستجو در تقویم های معتبر سازمان های جهانی به خلاف بودن این ادعا پی می بریم.

تاکنون هیچ سند معتبر تاریخی در خصوص تولد کوروش در این روز ارائه نشده و هیچ یک از محققین در این باره مطلبی منتشر نکرده اند.

حتی رژیم پهلوی در جشن های موسوم به 2500ساله شاهشناهی هم هیچ اشاره ای به تولد کوروش در این روز نمی کنند.

مدعیان برای روز هفتم آبان نیز مدعی اند سالروز ورود کوروش به بابل است. اما در این خصوص هم اما اگرهایی وجود دارد چرا که ورود کوروش به بابل مصادف است با آزادی یهودیان به دست او.

یهودیان در فروردین ماه روزی به نام پوریم یا رهایی را جشن میگیرند که یهودیان با نفوذ به دربار خشایارشاه و تاثیرگذاری بر پادشاه، فرمان قتل وزیر خردمند او "هامان" را گرفته و هم زمان هزاران ایرانی را به اتهام مخالفت با یهودیان می کشند. رویدادی که بیش از مردم ایران، برای یهودیان اهمیت دارد.

به هر تقدیر، جعل تاریخ از سمت کسانی که کوروش را ابزار بهره برداری از منافع سیاسی خود می دانند بسیار قابل تامل است.

دانلود

Share/Save/Bookmark