VOA؛ رسانه ای که با هر سازی می رقصد، چه ترامپ بنوازد چه اوباما
چهارشنبه ۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۵
کد مطلب: 41334
مولف : ابوذر حیدری
 
اگر زمانی صدای آمریکا در راستای سیاست های دولت اوباما، مقالات و تحلیل های موافقان توافق هسته ای را در سایت و تلویزیون خود منعکس می کرد، امروز اما این رسانه، در راستای سیاست های دولت ترامپ، تحلیل های مخالفان برجام را در رسانه خود منعکس می کند.

صدای آمریکا که در دوره اوباما یکی از رسانه های فارسی زبان مدافع توافق هسته ای ایران با 1+5 بود، پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ سیاست متفاوتی در برابر توافق هسته ای در دستور کار خود قرار داده و آن چیزی نیست جز لغو برجام و بررسی راهکارهای آن.

در آخرین مطالب تحلیلی که سایت VOA در تارنمای خود بارگذاری کرده، تیتر «چگونه پرزیدنت ترامپ می تواند توافق ایران را بهبود بخشد»، ترامپ را مانند اوباما، به عنوان منجی توافق هسته ای معرفی می کند.

مارک دوبوویتز مدیر اجرایی «بنیاد دفاع از دموکراسی» و نویسنده این مطلب در VOA، درباره توافق هسته ای کنونی مدعی شده بود:
«اگر پرزیدنت ترامپ به تصدیق برجام ادامه بدهد، ادامه وضعیت کنونی مانند سیاست «صبر استراتژیک» باراک اوباما در برابر کره شمالی او را گرفتار خواهد کرد. ادامه وضعیت کنونی عملا تضمین کننده راه های رژیم روحانیون به ساخت موشک های قادر به حمل کلاهک هسته ای است».

http://rasanehiran.com/images/docs/files/000041/nf00041334-2.png
انعکاس مقاله مارک دوبوویتز در صدای آمریکا

«بنیاد دفاع از دموکراسی» یا «FDD» که مارک دوبوویتز، مدیریت آن را برعهده دارد، یکی از سازمان هایی است که با حمایت از امارات متحده عربی و اسراییل، در تنظیم تحریم های ضدایرانی نقش به سزایی داشته است. درباره بنیاد دفاع از دموکراسی بیشتر بخوانید.

دوبوویتز با ادعای اینکه توافق برجام باعث دستیابی ایران به سلاح هسته ای خواهد شد، می نویسد:
«عدم تصدیق پایبندی جمهوری اسلامی ایران به برجام نخستین گام در یک استراتژی برای ممانعت از تبدیل جمهوری اسلامی ایران به یک کشور هسته ای است... دونالد ترامپ باید پیامی صریح به روحانیون در تهران بفرستد: دولت او نه یک ایران هسته ای را تحمل خواهد کرد نه می تواند به توافق هسته ای در شکل فعلی اش پایبند بماند. این استراتژی به رضایت جمهوری اسلامی ایران بستگی ندارد».

جالب اینکه در دوران ریاست جمهوری ترامپ، صدای آمریکا در حالی به نقل از سازمان های ضدایرانی در آمریکا، برجام را توافقی جهت تسهیل «ساخت سلاح هسته ای» در ایران معرفی می کنند که در دوران ریاست جمهوری اوباما، این رسانه به نقل از مقاله مشترک جان کری و ارنست مونیز، وزرای خارجه و انرژی آمریکا، برجام را «بادوام ترین و معتبرترین راه جلوگیری از اتمی شدن ایران» می خواند.

http://rasanehiran.com/images/docs/files/000041/nf00041334-1.png
انعکاس مقاله مشترک جان کری و ارنست مونیز در واشنگتن پست در VOA

اگر زمانی صدای آمریکا در راستای سیاست های دولت اوباما، مقالات و تحلیل های موافقان توافق هسته ای را در سایت و تلویزیون خود منعکس می کرد، امروز اما این رسانه، در راستای سیاست های دولت ترامپ، تحلیل های مخالفان برجام را در رسانه خود منعکس می کند.

حالا باید منتظر انتخابات بعدی ریاست جمهوری در آمریکا ماند و دید که سیاست رییس جمهور بعدی ایالات متحده در قبال برجام چگونه خواهد بود، تا VOA سیاست خود در قبال توافق هسته ای را با خواسته های او تنظیم کند.
Share/Save/Bookmark