مهاجرت به اروپا و عینک نزدیک بین BBC
سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۴۸
کد مطلب: 30967
مرجع : رسانه ایران
مولف :
 
سرانجام بعد از ماهها مذاکره ترکیه و اتحادیه اروپا درباره نحوه کند کردن جریان پناهجویان، به توافق رسیده‌اند ولی BBC فارسی از نقش بانیان بوجود آورندگان این بحران سخنی به میان نیآورده است.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

سرانجام بعد از ماهها مذاکره ترکیه و اتحادیه اروپا درباره نحوه کند کردن جریان پناهجویان، به توافق رسیده‌اند. طبق این توافق، ترکیه سه میلیارد یورو و برخی مشوق‌های سیاسی دریافت می‌کند تا در ازای آن، کنترل مرزهایش را افزایش دهد و پناه‌جویان کنونی را در خاک خود نگه دارد. از جمله مشوق‌های سیاسی این که گفت‌وگوها درباره پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا از سر گرفته شود. در مقابل این کمک، اتحادیه اروپا انتظار دارد که ترکیه برای جلوگیری از ورود پناهجویان بیشتری که از طریق این کشور خود را به جزایر یونان می‌رسانند، راه حل‌هایی اتخاذ کند.

بحران پناهجویان از جمله مسائلی است که شبکه بی بی سی فارسی از ابتدای پیدایش آن و با ورود دسته دسته از پناهجویان به مرزهای این اتحادیه به پوشش گسترده آن پرداخته بود ولی هیچ گاه به طور صریح از بانیان این بحران در عراق و سوریه و نقش مستقیم دولت ترکیه در به وجود آوردن این بحران صحبت نکرده بود و نهایتاً با واکاوی این بحران ، از چالشی که در برخورد اتحادیه اروپا با پناهجویانی که از کشورهای مسلمان می آیند، سخن گغته بود.

برای تایید این موضوع لازم است عنوان شود که از نگاه موسسه تحقیقاتی و ضد جنگ «گلوبال ریسرچ» محرک اولیه این اتفاقات کشور ترکیه بود که پس از سال ها بالاخره به پناهجویان سوری اجازه داد تا کمپ های خود در این کشور را به مقصد اروپا ترک کنند. این هجمه ورود سوری ها به اروپا باعث شده تا افراد دیگری نیز خود را با ملیت جعلی سوری به اروپا برسانند. همین موضوع با گسترده شدن بحران، تعداد دقیق پناهجویان را نامعلوم ساخته است. امریکا با تشویق این پروسه در اروپا اهداف استراتژیک خود را دنبال می کند هرچند که به نظر این موسسه سیاسی کردن موضوع این بحران به صورت صریح مطرح نبوده است.

در همین رابطه و البته بطور صریح تر «اندرو کوربیکو» روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر سیاسی یکی از خبرگزاریهای روسیه و نویسنده کتاب «جنگ ترکیبی: رویکرد تطبیقی غیرمستقیم برای تغییر رژیم» در گفتگویی با یک خبرگزاری فارسی زبان، ورود جمعیت کثیر پناهجویان سوری به کشورهای اروپایی را تاکتیکی از سوی ترکیه و ایالات متحده دانسته تا از این طریق اروپا را تضعیف نمایند. این تحلیلگر سیاسی معتقد است که علاوه بر آن واشنگتن قصد برنامه ریزی برای آموزش نظامی به آنها و ارجاع مجدد به خاک سوریه برای جنگیدن علیه بشار اسد را دارد.

 اما بی بی سی به این اهداف استراتژیک اشاره ای نکرده و با بازی کارت حقوق بشر در اروپا سعی در تطهیر بانیان این موضوع است. به عنوان مثال در یکی از برنامه های اخیر پرگار بی بی سی فارسی، با اجرای داریوش کریمی، موضوع بحران پناهجویان با حضور عبدالکریم لاهیجی، رئیس فدراسیون نهادهای جهانی حقوق بشری به بحث و گفتگو گذاشته شد.

لاهیجی در پاسخ به این سوال اظهار داشت: «به عقیده من اروپا در برابر یک چالش مضاعف است؛ از یک طرف چالش با ارزش های جهان شمول حقوق بشر که اساس و استوانه اصلی منشور اتحادیه اروپا را تشکیل می دهد و از طرف دیگر در برابر تاریخ خود اروپا، تاریخ معاصر اروپا، تاریخ قرن بیستم اروپا، تاریخی که در جنگ جهانیِ بین المللی رقم زده شده، تاریخی که در آن انقلاب اکتبر است، تاریخی که در آن ظهور فاشیسم و نازیسم در اروپا است، تاریخی که در آن ۵۰ میلیون قربانی است در اروپا و توسط دولت های اروپا، دولت های فاشیست، دولت هایی که بر اساس ناسیونالیسم آمدند یک ایدئولوژی هایی را بوجود آوردند که این ایدئولوژی ها به جان ۵۰ میلیون انسان تمام شده، و در چنین اوضاع و احوالی بود که در ۱۹۵۱ عهدنامه بین المللی مربوط به پناهندگان، نمی گوید پناهندگان سیاسی!، را تصویب می کند، که تمام کشورهای اروپایی به این عهدنامه می پیوندند و در سال ۱۹۶۷ یک پروتکل الحاقی به این عهدنامه اضافه می شود که گسترش می دهند اجرای این عهدنامه را به کشورهای غیر اروپایی.»

لاهیجی در ادامه برنامه در واکنش به این سوال که آیا اروپا به آن اصولی که بهش پایبند بود پشت کرده است؟ صراحتاً گفته که: « به تمام معنا، اروپا دچار یک بیماری شده و این بیماری عنوانی به غیر از ناسیونالیسم ندارد." وی در ادامه با بیان نقش رسانه ها در ترویج این بیماری، تلویحاً در قسمتی از برنامه اشاره ای به بی بی سی می کند و ادامه می دهد "رسانه های خبری هم فوق العاده نقش بازی می کنند. بال و پر دادن به مسائلی که برمبنای تناقض ها و تضادهای قومی هست، مذهبی هست، ورود بخش بزرگی از مسلمانان به اروپا، همان مسائلی که زمانی مساله یهودی ها بود در اروپا و الان مساله اسلام است.»
Share/Save/Bookmark