بی‌بی‌سی: دهان کجی یونان به اتحادیه اروپا + فیلم
شنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۰۱
کد مطلب: 23983
رسانه ایران بخش‌های مهم از گزارش اخیر بی‌بی‌سی پیرامون سفر آلکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان به روسیه را تهیه کرده است. سفری که بی‌بی‌سی فارسی آن را "دهان کجی یونان به اتحادیه اروپا" می‌داند.
رسانه ایران بخش‌های مهم از گزارش اخیر بی‌بی‌سی پیرامون سفر آلکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان به روسیه را تهیه کرده است. سفری که بی‌بی‌سی فارسی آن را "دهان کجی یونان به اتحادیه اروپا" می‌داند:
دریافت

اتحادیه اروپا که برای حل مشکلات اقتصادی یونان وام‌هایی با بهره‌های کلان را به این کشور ارائه کرده بود، حالا شاهد است که آن‌ها توانایی بازپرداخت بدهی‌های خود را ندارند. اما توصیه اروپا برای اعمال سیاست‌های ریاضت اقتصادی و همچنین ادامه فشارهایشان به یونان، نتیجه‌ای نامطلوب را برای کشورهای حوزه یورو به بار آورده است. این فشارها باعث شده تا یونان نسبت به تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه بی‌توجهی کرده و به سوی آن‌ها دست یاری دراز کند. موضوعی که به نگرانی‌های اخیر در اروپایی‌ها بیشتر دامن می‌زند.

در همین رابطه تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی با انتشار گزارشی، سفر اخیر سفر نخست‌وزیر یونان به روسیه را «دهان کجی یونان به اتحادیه اروپا» عنوان کرد. (۱)

بی‌بی‌سی تصریح دارد که بحران اقتصادی در یونان و برخی دیگر از اعضای اتحادیه اروپا، تحت‌الشعاع عملکرد متقابل روسیه است. روس‌ها پس از اعلام تحریم‌های غرب علیه کشورشان، واردات مواد غذایی از بسیاری کشورهای اروپا را ممنوع کرد.

همچنین در بخشی از این گزارش، پوششی از نظرات مردم یونان پیرامون ارتباط و کمک روسیه به کشورشان تهیه شده که می‌گویند: «خیلی خوبه که تحریم محصولات کشاورزی به پایان برسه و میوه‌های ما به روسیه برسه. اصلا چرا باید روسیه تحریم بشه؛ ما با روسیه دشمن نیستیم و بقیه ما رو مجبور کردن وارد این دشمنی بشیم.»

حالا دست کمکی که یونان پس از بحران اقتصادی کشورش به سوی روسیه دراز کرده است، سبب شده تا نگرانی‌های پیشین در اتحادیه اروپا به اوج خود برسد.

بی‌بی‌سی قبل از این اظهار داشته بود: «طرفداران اتحادیه اروپا نگرانند که اگر بحران یونان حل نشود و این کشور از واحد پول اروپایی خارج گردد، کشورهای بحران‌زده دیگر هم سیاستی مشابه را در پیش بگیرند و این اتحادیه را در معرض فروپاشی قرار دهند. کارشناسان معتقدند در صورتی که چنین اتفاقی بیفتد، اروپا با بحران شدید اقتصادی و اجتماعی مواجه خواهد شد.» (۲)


منابع:
۱- سفر نخست‌وزیر یونان به روسیه برای درخواست کمک، بی‌بی‌سی فارسی.
۲- استقبال رئیس صندوق بین‌المللی پول از تعهد یونان، بی‌بی‌سی فارسی.
Share/Save/Bookmark