۴
گفته‌ها و شنیده‌های بی بی سی فارسی در ۵۳ روز تا انتخابات
بی بی سی و نظرسنجی انتخاباتی صدا و سیما
دوشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۹:۲۹
کد مطلب: 9078
گزارشگر :
 
53 روز مانده به انتخابات، بی بی سی فارسی از تازه ترین نظرسنجی صداوسیما و شانس بالای آیت الله هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی برای پیروزی در انتخابات می گوید و مطلب خود را با صحبت های سرلشکر فیروزآبادی درباره تحقق حماسه سیاسی پایان می دهد.
به گزارش رسانه ایران سایت بی بی سی فارسی در خبری به نقل از پایگاه خبری انتخاب نوشت: 

در تازه ترین نظرسنجی که توسط صداوسیما در سطح ایران انجام شده، اکبر هاشمی رفسنجانی "بیشترین" شانس را برای پیروزی در انتخابات دارد.

بنا بر این گزارش پس از آقای هاشمی، محمد خاتمی "با فاصله ای اندک" در رتبه دوم جای گرفته است.

طبق این نظرسنجی فاصله این دو نفر با نامزدهای احتمالی دیگر بیشتر شده است. 


در این نظرسنجی آمده است پس از این دو، محمدباقر قالیباف٬ شهردار تهران رتبه سوم را در اختیار دارد که نسبت به آخرین نظرسنجی صداوسیما، "افت محسوسی" داشته و ظاهراً آرای او به علی اکبر ولایتی اضافه شده است.

پس از آقای قالیباف، اسفندیار رحیم مشایی، علی اکبر ولایتی، غلامعلی حدادعادل و محسن رضایی در رتبه های بعدی قرار دارند.

به نوشته انتخاب در نظرسنجی که پیش از عید توسط صداوسیما انجام شده بود، محمد خاتمی در رتبه نخست قرار داشت و پس از او اکبر هاشمی رفسنجانی و محمدباقر قالیباف قرار داشتند.

بی بی سی در ادامه می نویسد از نظر بسیاری از اصلاح طلبان اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی٬ روسای جمهور پیشین ایران بهترین گزینه ها برای انتخابات ریاست جمهوری هستند؛ اما هنوز هیچکدام از این دو نفر نظر قطعی خود را در خصوص نامزدی شان اعلام نکرده اند.

محمدباقر قالیباف همراه با علی اکبر ولایتی و غلامعلی حدادعادل ائتلاف ۱+۲ را تشکیل داده است که از گروه های اصلی فعال اصولگرایان در انتخابات است.

بلافاصله پس از بیان این نظرسنجی، بی بی سی به صحبت های سرلشکر فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران در گفتگویی که با خبرگزاری مهر داشته، اشاره می کند که گفته نیروهای مسلح برای مقابله با هرگونه فتنه احتمالی در انتخابات پیش رو از آمادگی کامل برخوردار هستند. 


بی بی سی فارسی در ادامه مدعی می شود که بخشی از اعتراضات خیابانی معترضان به نتیجه انتخابات در سال ۱۳۸۸ با دخالت نیروهای لباس شخصی و سپاه تهران سرکوب شد.

این سایت آورده آقای فیروزآبادی با اشاره به اینکه نیروی مسلح "سیاسی نیست که تجربه و تحلیل سیاسی" داشته باشد و یا "موضوع را واگذار کند به زمان حادثه" گفت: "نیروهای مسلح ما موظف هستند که طرح ریزی، آمادگی و پایش داشته باشند و نسبت به نقاطی که ممکن است از آنجا اتفاقی بیفتد، دیده بانی کنند." 

خبر بی بی سی با این جمله از رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران پایان می یابد که "نیروهای مسلح هم اکنون مشغول بررسی اوضاع برای مشارکت جدی در انتخابات در جهت تحقق حماسه سیاسی" هستند.
Share/Save/Bookmark
United Kingdom
۱۳۹۲-۰۳-۱۵ ۱۹:۳۸:۴۶
سه دلیل برای اتحاد و حضور اصلاح طلبان در انتخابات دولت یازدهم

با توجه به شک و شبهاتی که در مورد تقلب در انتخابات سال 88 وجود دارد و به دلیل رد صلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی از سوی شورای نگهبان عده کثیری از هم میهنان عزیز که گرایش اصلاح طلبانه دارند یا به طور قطع و یا در حالت شک و تردید تصمیم ندارند در انتخابات پیش رو شرکت کنند که بنا به دلایل ذیل که ذکر می گردد پیشنهاد می گردد امسال تمام این عزیزان یکدل و متحد در این انتخابات حضور پر رنگ داشته باشند :

1- همانطور که گفته شد یکی از مهمترین دلایلی که باعث گردیده اکثریت مردم نسبت به حضور در انتخابات پیش رو بی میل گردند احتمال وقوع تقلب در انتخابات و عدم پیروزی کاندیدای اصلاح طلب تحت هر شرایطی می باشد که باید عرض گردد مسئول اجرای انتخابات دولت می باشد و با توجه به شکافی که بین دولت و اصولگرایان در حال حاضر بوجود آمده احتمال بروز تقلب بسیار کم است.

2- با توجه به تعدد کاندیداهای اصولگرا و عدم کناره گیریشان به نفع یکدیگر در صورت اجماع کاندیداهای اصلاح طلب شانس پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات پیش رو بسیار بالاست.

3- همانطور که می دانیم وضعیت کنونی کشورمان از نظر بین المللی بسیار آشفته است و علت اصلی تمامی مشکلات اقتصادی فعلی در کشور تحریم های اخیر می باشد لذا با توجه به حساسیت بسیار بالای دولت های غربی بر روی اصولگرایان در صورت پیروزی این حزب در انتخابات خدا میداند که اوضاع اقتصادی کشور و روابط بین المللی به کدام سمت و سو خواهد رفت.

و در آخر این نکته را یاد آور می گردد در صورتی که ما در انتخابات شرکت نکنیم انتخابات به نحو احسنت انجام می گیرد ، اصولگرایان پیروز می شوند و آب از آب تکان نمیخورد. (3077)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۳-۲۰ ۱۹:۲۸:۴۷
سرداران واقعی سپاه شهید احمد کاظمی را به شهادت رساندید تا خودتان به مقام و مال برسید وای به حالتان (3120)
 
مریم زارع اربابی
۱۳۹۲-۰۳-۲۴ ۱۰:۲۲:۰۳
واقعا متاسفم ...
احساس می کنم که اینجا بخش عظیمی از مردم نادیده گرفته می شوند ... انگار تقلب وابعا بوده با تایید این نظر چه چیزی رو ثابت می کنید ؟ یعنی واقعا رسیدن به هدف به هر وسیله ای باید انجام بشه ؟ برای حضور کسانی که قهر کردند باید دروغ رو ترویج داد ؟
یعنی چون دولت با اصولگرایی شکاف دارد احتمالا به نفع اصلاحات رای مردم را بر می گرداند ؟ خدا عاقبت شما را به خیر بگرداند ... خدا عاقبت ما را هم به خیر بگرداند ...
هیچ وقت چهره واقعی تون رو نشناختم متاسفم با تمام وجودم ... برای لحظه لحظه ای که در این سایت صرف شد... (3128)
 
مریم زارع اربابی
۱۳۹۲-۰۳-۲۴ ۱۵:۳۵:۵۱
هوالحق ...
دوست گرامی که سه دلیل برای اتحاد اصلاح طلبان ذکر کردید بنده نقدی بر نظر شما دارم ...
1- از نظر شما دولتی که با جریانی موافق باشد احتمال تقلب در آن بالاست ؟ یعنی در دوره ای که حماسه دوم خرداد اتفاق افتاد دولت اصلاحات به نفع کاندید اصلاح طلب تقلب کرده ؟ این صحبت شما یعنی نفی مردم سالاری یعنی اینکه تمام رئیس جمهورهای قبل با حمایت جریان حاکم رئس جمهور شدند نه با رای مردم پس کلا باید به 16 سال سابقه اصلاحات در ایران خط بطلان کشید ...
2- در قسمت دوم نظرتون باید گفت که درسته که رای در بین سایر کاندید ها پخش شده اما باید در نظر گرفت که بخشی از آرای دکتر ولایتی را اصلاح طلبان معتدل تشکیل می دهند ... ایشان خط فکری خود را از آقای هاشمی می گیرند و سیاست تنش زدایی در دوران وزارت ایشون اتفاق افتاد که عملا وزیر خارجی دولت سازندگی بود ... پس باید گفت رای بخشی از اصلاح طلبان در سبد دکتر ولایتی قرار می گیرد ... می ماند مهندس غرضی که ایشون بنا به هر دلیلی به عنوان رقیب در نظر گرفته نمی شود و حتی میشه گفت شاید حتی با آراء سفید هم ایشون رقابت نکنند ...
می ماند رقبای اصلی اصول گرایی که آقای قالیباف و آقای جلیلی که به صورت مستقل وارد شدند که اکثر آراء را به ایشان اختصاص داده می شود ... طبق همه نظر سنجی ها یی که رسانه های وابسته اعلام کردند http://jamnews.ir/detail/News/195016
که البته باید گفت شامل قشری میشه کهکه به اینترنت دسترسی دارند واکثر آراء که در شهر های کوچک و روستاها هستند و معمولا در نظر سنجی ها نقششون بی رنگ ست نمایش داده نمیشه آراء اصول گرایی بالاست ...
3- یعنی اوضاع کشور از زمان خاتمی بد تر هست که آمریکا ایران را محور شرارت نامید بد تر هست ؟ یعنی الان که کشور های بیگانه اعلام می کنند مشکلات منطقه بدون حضور ایران لاینحل هست از نظر بین اللمللی ما منزوی هستیم و وضع خیلی بد هست ؟ اوضاع اقتصادی در زمان هاشمی رفسنجانی چطور بوده ؟ انشاالله که مثل جناب روحانی قصد تحریف تاریخ رو ندارید ؟ مشکلات اقتصادی ایران مربوط به اقتصاد وابسته به نفت هست چون با تحریم ما فلج میشیم 16 سال دولت به اصطلاح تکنوکرات روی کار بودند هیچ خدمتی برای اقتصادی که ما رو از وابستگی نجات بده ندادن ... 16 سال ترسیدند یارانه ها رو هدفمند کنند؟ ترسیدند مردم اونا رو به گرانی متهم کنند ... حالا که کار بزرگ انجام شده کاسه داغ تر از آش شدند ... اگر اصلاحات شجاعت داشت می توانست طرح هدفمندی را اجرا کند ... یک طرح جامع مثل مسکن مهر به جامعه تحویل ندادید تا توانستید فقط واردات انجام دادید چه بر سر تولید آمد ؟ در دوره اصلاحات 16 سال سنعت خودرو چه تغییری کرد ؟ جز اینکه آقایان برای خودشون بنز از خارج وارد کردند آقازاده ها سفر توریسی به لنده و دبی و جاهای دیگه داشتن ؟ صنعت توریست ما کلا فلج بوده در دوران اصلاحات ... قراره با آمدن اصلاحات چه گلی به سر ملت بزنن؟
احتمالا پیشرفت هسته ای خاری در چشم دشمنان هست آقایان میخواهند خار را از چشم دشمن دربیاورند تا کلا بی خیال صنعت ملی هسته ای باشیم برویم بنشینیم با هم از گفتگوی تمدن ها بگوییم یا بهتر ست از دروغ بزرگ هلوکاست بگوییم ؟
حرف از آزادی به میان می آید نمی دانم چرا روسری ها را باد می برد انگار آزادی در ایران یعنی بی حجابی ...
حرف زیاد ست در سینه پر از درد ما ...
دم از اخلاق می زنند اما از دوران پر از خفقان هاشمی حرفی نمی زنند ؟ حرف از ربنای شجریان می زنند اما از پارتی های شبانه بی بی سی و حضور شجریان و عکس یادگاری با گوگوش نمی زنند ؟ چه چیزی را می خواهید روتوش کنید ؟ شجریان را ؟ خودتان را ؟ آزادی را ؟
دوستان اصلاحات با شعار مردم را گول نزنید لطفا خود واقعی تون رو به مردم نشون بدهید تا واقعا ببینید مردم شما را انتخاب می کنند یا نه ...
دوستان خوبم در رسانه ایران از زحمات شما تشکر می کنم ... به خاطر سعه صدرتان قابل تقدیر هستید ...
موفق باشید ... (3132)