۳
نزدیک تر شدن دیدگاه های عربستان به ایران
انزجار گسترده از خوردن قلب یک سرباز توسط فرمانده مخالفان سوری
بی بی سی فارسی بر طبل دعوای فرقه ای می کوبد
چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۴۸
کد مطلب: 9447
گزارشگر :
 
ابوصقار در این ویدئو تهدید می‌کند که قلب علوی‌های سوریه را هم خواهد خورد
جیم میور، خبرنگار بی‌بی‌سی در بیروت می‌گوید این ویدئو که روز یکشنبه ۲۲ اردیبهشت منتشر شده، هولناکترین ویدئویی است که در این دو سال از جنگ داخلی سوریه منتشر شده با این حال بی بی سی فارسی که در تحلیل زدن بر اخبار تکذیب شده سابقه دارد همچنان می نویسد که این ویدوئو را تایید نمی کند.
انتشار ویدئویی که در آن یکی از فرماندهان نیروهای شورشی مخالف دولت سوریه جسد یک سرباز سوری را می شکافد و قلب سرباز سوری را از سینه خارج و به دندان می کشد انزجار وسیعی برانگیخته و با واکنش‌ های جهانی روبرو شده است.

به گزارش رسانه ایران دیده‌بان حقوق بشر این عمل را مصداق بارز "جنایت جنگی" دانسته و به کسانی که چنین اعمالی را انجام می‌دهند هشدار داده است که روزی به دست عدالت سپرده خواهند شد.

همچنین ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با "رقت بار و سبوعانه" توصیف کردن آنچه در ویدئوی "خوردن قلب" دیده می شود، از رهبران نیروهای مخالف دولت در سوریه خواسته که با اقداماتی فوری مانع از وقوع "جنایاتی" این چنین و "شکنجه یا اعدام" اسیران شوند.


دیده‌بان حقوق بشر فردی را که در ویدئو دیده می‌شود شناسایی کرده و گفته که او، ابوصقار، فرمانده گروهی شبه نظامی در حمص است که نام خود را "بریگاد عمر فاروق" گذاشته اند. گفته می شود که گروه عمر فاروق تحت امر خالد حمد (ملقب به ابوصقار) حدود ۲۰ هزار نیروی شبه نظامی در اختیار دارد.

در این ویدئو، ابوصقار در کنار جسد یک سرباز سوری ایستاده و می‌گوید: "به خدا قسم که دل و جگر شما سگ های بشار را خواهیم خورد". او تکه ‌ای از قلب جسد یک سرباز را درآورده و می‌خورد.


دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید "مثله کردن جسد افراد دشمن جنایت جنگی است، اما نگران کننده ‌تر از همه سقوط سریع به ورطه شعارها و خشونت‌های فرقه‌ای است."

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید قبلا ویدئوهای دیگری از ابوصقار منتشر شده بود که در آنها او به مناطق شیعه نشین لبنان موشک شلیک می کند و در کنار جسد نیروهای حزب الله لبنان که در کنار سربازان دولتی سوریه می جنگیده‌اند عکس می‌گیرد.

جیم میور، خبرنگار بی‌بی‌سی در بیروت می‌گوید این ویدئو که روز یکشنبه ۲۲ اردیبهشت منتشر شده، هولناکترین ویدئویی است که در این دو سال از جنگ داخلی سوریه منتشر شده با این حال بی بی سی فارسی که در تحلیل زدن بر اخبار تکذیب شده سابقه دارد همچنان می نویسد که این ویدوئو را تایید نمی کند. این خبرنگار BBC معتقد است که انتشار این ویدئو به طور نمادین از عمق آنچه در نتیجه خشونت ‌های وحشتناک در سوریه اتفاق می افتد، خبر می‌دهد.

حمایت های امریکا و انگلیس از مخالفان سوری در حالی همچنان ادامه دارد که همزمان با انتشار این ویدئو، در گزارش ‌های مشابهی از اعدام سه افسر ارتش سوریه توسط مخالفان در شمال این کشور خبر می رسد.

نهاد ناظر حقوق بشر در سوریه روز سه شنبه (چهاردهم مه) خبر داد که مخالفان بشار اسد در شهر رقه پس از بازداشت کوتاه مدت سه افسر نظامی ارتش سوری، آنها را اعدام کرده اند. بنابر این گزارش، این گروه از مخالفان دولت سوریه "جبهه النصره" نام دارند. گروهی که خود را پیرو و وفادار به گروه القاعده معرفی می کند.

بی بی سی فارسی در همراهی با دیپلمات های غربی با وجود بروز جنایات هولناک از سوی مخالفان مسلح در سوریه، از بحران سوریه به "خشونت های فرقه ای" تعبیر می کند. پیشتر اما رهبر ایران آیت الله سیدعلی خامنه ای در اجلاس جهانی علما و بيدارى اسلامى‌‌ گفته بود که "تبليغات غرب و رسانه ‌‌هاى منطقه‌‌ اىِ وابسته و مزدور، جنگ ويرانگر در سوريه را نزاع شيعه و سنّى وانمود مي كند و حاشيه‌‌ ى امنى براى صهيونيست ها و دشمنان مقاومت در سوريه و لبنان پديد مى ‌‌آورد. اين در حالى است كه دو طرف نزاع در سوريه، نه سنّى و شيعه، بلكه طرفداران مقاومت ضدصهيونيستى و مخالفان آنند. نه دولت سوريه يك دولت شيعى، و نه معارضه‌‌ى سكولار و ضد اسلامِ آن يك گروه سنّى ‌‌اند. تنها هنر گردانندگان اين سناريوى فاجعه ‌‌آميز آن است كه توانسته ‌‌اند از احساسات مذهبىِ ساده‌‌انديشان در اين آتش‌‌افروزى مهلك استفاده كنند. نگاه به صحنه و دست‌‌اندركاران سطوح مختلف آن، مي تواند مسئله را براى هر انسان منصفى روشن كند."

گفتنی است سایت تابناک به تازگی از طرح مشترک ایران و عربستان برای مقابله با طرح امریکا و ترکیه در مورد بحران سوریه خبر داده است. این سایت گفته که دیدگاه‌ های عربستان برای حل بحران سوریه به تدریج به ایران نزدیک می‌ شود. سعود الفیصل ساعت ‌ها با علی اکبر صالحی در این باره صحبت کرده و حتی عربستان می‌خواهد مانورهای ترکیه و نقش ترکیه در سوریه را نقش بر آب کند.

بنا بر این خبر، عربستان سعودی به دنبال راهکار ایران برای پایان دادن به جنگ داخلی در سوریه است، زیرا این کشور پذیرفته ‌‌که سیاست امریکا در قبال سوریه کارآیی ندارد و عربستان هم به رویکرد ایران و روسیه در قبال مسأله سوریه نزدیک شده است.
Share/Save/Bookmark
فاطمه
۱۳۹۲-۰۲-۲۶ ۲۲:۱۷:۰۷
اگه اينام انسانن ماهابايد بخاطر اينكه هم نوع اوناييم و انسانيم به حال خودمون گريه كنيم...خدا به امام زمانمون صبر بده و ظهورشونزديك كنه تا ديگه شاهد اين جنايتا نشيم....... (2950)
 
ali
United States
۱۳۹۲-۰۲-۲۷ ۱۸:۳۴:۰۵
اینها همان حیواناتی هستند که فرزندان پیامبر خود را کشتند و هنوز هم به آن افتخار میکنند.
وقت آشکار شدن حقیقت فرارسیده است.
کتاب ذریه پیامبران و نقش ویژه ایرانیان در آخرالزمان را حتما بخوانید. (2956)
 
عزیزاحمد (حمزه)
Afghanistan
۱۳۹۲-۰۲-۲۹ ۱۷:۱۷:۰۳
تمام مسلمان ها باید بدانند که :
گرگ زاده عاقبت گرک شود
گرچه با آدمی بزرگ شود
این شخص اولاده همان ( هنده ) جگر خور خانم ابوصفیان مادر معاویه یعنی مادرکلان یزید بن معاویه که ازهمان دوران صدراسلام تا هنوز حس انتقام جوئی دردل شان موج میزند که درچنین میدان نبرد جگر عموی پیامبر اسلام حضرت حمزه (رح) را ازقفس سینه ایشان بیرون نموده ومثل حیوان میل میکرد . دراینصورت درانسانیت واسلامیت چنین اشخاص معلوم الحویه تعجب نکنید که .....چون تاریخ است که حقایق زمان خودرا آشکارمیکند .. (2967)