سفر امیر کویت و
میخی در یخ روابط ایران و عربستان
پنجشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۲۶
کد مطلب: 39617
روبوسی گرم شیخ صباح خالد الصباح، وزیر امور خارجه کویت، با محمدجوادظریف، وزیر امور خارجه ایران، مورد توجه بسیاری از رسانه ها قرار گرفت
روبوسی گرم شیخ صباح خالد الصباح، وزیر امور خارجه کویت، با محمدجوادظریف، وزیر امور خارجه ایران، مورد توجه بسیاری از رسانه ها قرار گرفت
وزیر خارجه کویت در دیدار با محمدجواد ظریف گفت که کشورهای منطقه مصالح خودشان را بهتر از دیگران تشخیص می دهند؛ اظهارنظری که می تواند مرتبط با عملکرد نظامی انگلیس در منطقه و همچنین نگرانی از اقدامات دونالد ترامپ باشد.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
ارسال پیام از سوی عربستان به ایران با سفر ابراهیم جعفری، وزیر امور خارجه عراق به ایران در دی سال گذشته آغاز شد. این ماجرا اما با سفر شیخ صباح خالد الصباح، معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه کویت در روز چهارشنبه، ۶ بهمن، به تهران تکرار شد. او پیش از آمدن به ایران آشکارا اعلام کرد که با نامه ای برای حل و فصل اختلافات میان ایران و اعراب به تهران خواهد آمد.

معاون نخست وزیر کویت گفت که محتوای این نامه درباره همکاری میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس با ایران است. عربستان سعودی، قطر، امارات متحده عربی، عمان، بحرین و کویت شش عضو شورای همکاری خلیج فارس هستند. چنانکه BBC گفته، روابط عربستان و بحرین با ایران از یک سال پیش قطع شده و امارات روابط خود را با تهران کاهش داده اما کویت، عمان و قطر روابط گرمتری با ایران دارند. عربستان همواره دیگر کشورهای عرب منطقه را برای واکنش های تند علیه ایران تحت فشار قرار داده و همین مساله بارها باعث اعتراض آنها به عربستان شده است.

سفر مقام کویتی به ایران پس از نشست رهبران شورای همکاری خلیج فارس که آخرین بار به میزبانی بحرین و با حضور ترزا می، نخست وزیر انگلیس، انجام شد. نشستی که در آن، نخست وزیر انگلیس ایران را به عنوان یک تهدید منطقه ای برای اعراب معرفی کرد. پس از این نشست بود که وزیر امور خارجه کویت در آذر امسال، گفت که امیر کویت نامه ای از ایران دریافت کرده و به آن پاسخ خواهد داد. نامه ای که به نظر می رسید بی ارتباط با عملکرد انگلیس در منطقه و همچنین میزبانی کویت در نشست بعدی سران شورای همکاری خلیج فارس نبوده.

بی بی سی فارسی درباره سفر وزیر خارجه کویت به تهران نوشت که او پیام شورای همکاری خلیج فارس را به مقام‌های ایران منتقل کرده. به نوشته BBC، رییس جمهوری ایران گفته بود که بعضی کشورها از جمله کویت برای میانجیگری بین تهران و ریاض ابراز آمادگی کرده‌اند. آقای آل صباح در این سفر گفت که کشورهای عربی منطقه امیدوارند روابط با ایران به حالت عادی برگردد و تاکید کرده که ایران و این کشورها باید شرکای منطقه ای باشند.

صدای امریکا نیز به نقل از رویترز نوشت که نامه امیر کویت درباره ضرورت گفت و گو و همکاری میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و ایران است. VOA همچنین سفر مقام کویتی به ایران را غیر منتظره توصیف کرد و به نقل از رسانه های کویت نوشت که این دیدار از قبل برنامه ریزی نشده بود.

اما رادیو زمانه خبر داد که بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گفته که این سفر یک روزه که از مدتی قبل مطرح و برای آن برنامه‌ریزی شده بود در چارچوب روابط دو جانبه ایران و کویت انجام می‌شود. رادیو زمانه همچنین نوشت که وزیر امور خارجه کویت با بیان این‌که «ما در منطقه شریک هستیم، منافع مشترک و امکانات زیادی داریم»، گفته: «آغاز گفت‌وگو به سود دو طرف خواهد بود».

رادیو فردا نیز با انعکاس خبر سفر آقای آل صبح به ایران، نوشت که پیشتر، صباح الاحمد الجابر الصباح، امیر کویت، در نشست اعضای شورای همکاری خلیج فارس در آبان گذشته در منامه خواستار «گفت‌وگوی سازنده» با ایران شده بود. رادیو فردا به اشتباه این نشست را که در آذرماه برگزار شده بود در آبان ماه اعلام کرد.

رادیو فردا همچنین خبر داد که شیخ صباح الخالد الصباح در دیدار با محمدجواد ظریف گفته است: «با توجه به خطرات مشترک از جمله تروریسم در منطقه، باید نگاه به آینده داشته باشیم چرا که کشورهای منطقه مصالح خودشان را بهتر از دیگران تشخیص می دهند.» اظهارنظری که می تواند مرتبط با عملکرد نظامی انگلیس در منطقه باشد. به نوشته این رسانه، آخرین نشست شورای همکاری خلیج فارس که در بحرین برگزار شد میزبان ترزا مِی، نخست وزیر انگلیس بود که از لزوم همکاری با کشورهای عربی برای مقابله با فعالیت‌های منطقه‌ای ایران سخن گفت.

بخش فارسی رادیو دولتی فرانسه نیز نوشت که خبرگزاری رویترز، سفر وزیر خارجه کویت به تهران را «کم‌سابقه» خوانده و به نقل از خبرگزاری دولتی کویت آورد که پیام شورای همکاری خلیج فارس، بر پایه آغاز گفت‌وگو میان کشورهای این شورا و ایران استوار خواهد بود. به نوشته رادیو فرانسه، کویت همچنین نقش میانجی میان ایران و عربستان برای حل اختلافات این دو کشور را به عهده گرفته. همچنین، دیدار وزیر امور خارجه کویت، پس از صحبت‌های اخیر امیر کویت در اجلاس سران کشورهای عرب حوزه خلیج فارس درباره لزوم تنش‌زدایی، و همچنین پاسخ محمد جواد ظریف به وی در اجلاس داوس در سویس، انجام گرفته است.

بخش فارسی سایت روسی اسپوتنیک نیز با بازتاب خبر سفر وزیر کویتی به ایران، در تحلیل این سفر نوشت که با توجه به رابطه ای صمیمی که کویت هم با تهران و هم با ریاض دارد و با توجه به اینکه این کشور تلاش کرده خود را دور از تنش های روابط فیما بین دو کشور قرار دهد، این کشور می تواند نقش بسیار مؤثری در ایجاد رابطه میان ایران و عربستان بازی کند. به نوشته اسپوتنیک، رفع تنش میان ایران و عربستان سعودی به سرعت میسر نمی باشد اما می توان گفت یک میخ کوچک می تواند ترکی در بزرگترین یخ ها ایجاد کند که آن یخ را بشکند و کویت شرایط آن را دارد که این میخ را در یخ روابط ایران و عربستان فرو کند.

تحلیلگر اسپوتنیک معتقد است که نباید فراموش کرد که ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید و دیدگاه های منفی او نسبت به اعراب و مسلمان ها، موجب دلسردی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس از حمایت ایالات متحده شده. به همین دلیل آنها به سمت رفع تنش با ایران پیش می روند. به نوشته اسپوتنیک، صحبت های اخیر امیر کویت نشان می دهد که این دیدگاه فیمابین سران کشورهای خلیج فارس وجود دارد و شاید بتوان گفت صحبت های ترزا می، وزیر امور خارجه انگلیس، بر علیه ایران نیز در راستای پیشگیری و به هم زدن این تفکر در پی اجلاس اخیر سران بوده.

چنانچه اسپوتنیک گفته، علاوه بر عملکرد انگلیس در منطقه، کشورهای عرب منطقه از اقدامات آتی دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا، نیز نگرانند. افتتاح اولین دفتر منطقه ای اتحادیه نظامی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در کویت نیز در همین چارچوب می توان بررسی کرد. دونالد ترامپ همواره در سخنانش از ناتو و کشورهای عرب انتقاد کرده و شاید همین باعث شده تا سران عرب منطقه با ناتو پناه ببرند.

در این میان، به نظر می رسد شاهد جدایی میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس باشیم. در حالی که بحرین تلاش می کند به انگلیس نزدیک شود، عربستان سعودی نیز تلاش دارد با نزدیک شدن به رژیم اسرائیل، واسطه ای برای بهبود روابط با دولت دونالد ترامپ در امریکا بیابد.
Share/Save/Bookmark