ادعایی تازه؛
سایت بالاترین هم اطلاعاتی از آب درآمد!
يکشنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۳۴
کد مطلب: 24055
گزارشگر :
 
رضا پرچی‌زاده اخیرا در یادداشتی با عنوان «نقض آزادی بیان به دست مدعیان آن» ضمن اشاره به "روند سانسور سیستماتیکی که در وبسایت بالاترین به مدیریت مهدی یحیی‌نژاد به صورتی جامع اعمال می‌شود" مدعی شده که این شبکه اجتماعی اشتراک لینک و مدیر آن با وزارت اطلاعات ایران همکاری دارند.
برخی سایت ها و رسانه های خارج از کشور مدعی شده اند که شبکه اجتماعی «بالاترین» با وزارت اطلاعات ایران همکاری می کند.

به گزارش رسانه ایران، رضا پرچی‌زاده اخیرا در یادداشتی با عنوان «نقض آزادی بیان به دست مدعیان آن» ضمن اشاره به "روند سانسور سیستماتیکی که در وبسایت بالاترین به مدیریت مهدی یحیی‌نژاد به صورتی جامع اعمال می‌شود" مدعی شده که این شبکه اجتماعی اشتراک لینک و مدیر آن با وزارت اطلاعات ایران همکاری دارند.

ارگان خبری انجمن حمایت از حقوق دموکراتیک زندانیان سیاسی در خارج از کشور نیز ضمن انتشار این خبر، آورده که " نیک‌آهنگ کوثر" مدیر سایت خودنویس نیز پیشتر در گفتگو با تلویزیون صدای امریکا بدون ذکر نام سایت بالاترین مدعی شده بود که افرادی از داخل ایران در تلاش بوده اند تا با صاحب یک سایت بسیار پربازدید که در کالیفرنیا قرار دارد تماس گرفته و آن را بخرند.

آقای پرچی زاده در مطلب خود بر اساس صفحه ویکی‌پدیای معرفی وبسایت بالاترین نوشته که «بالاترین یک وبسایت فارسی‌زبان اجتماعی و سیاسی اشتراک لینک است که در درجه نخست برای مخاطبان ایرانی طراحی شده است. بالاترین خودش اخبار تولید نمی‌کند، بلکه فضایی را فراهم می‌سازد تا کاربران بتوانند لینک‌های خود را به انتخاب خودشان به این وبسایت ارسال کنند، و بر اساس تمایل یا اهمیت مورد نظرشان به لینک‌ها رای دهند یا نظرات خود را منتشر سازند.»

وی معتقد است که هرچند «بالاترین» خیلی پیش‌تر از سال 88 تاسیس شده بود، اما درخشش آن پس از حوادث سال ۱۳۸۸ در ایران بوده است که کاربران آن، شهروندان و روزنامه‌نگارانی که کاربر این وبسایت بودند، می‌توانستند اخبار خود را در آن به اشتراک بگذارند و برای تظاهرات علیه نتایج انتخابات اطلاعیه بدهند.

رضا پرچی زاده ابراز می دارد که به موازاتِ جذب نیروها و جلب توجه بسیار، «بالاترین»
در این یادداشت توضیح داده شده که از آنجا که بالاترین تنها وبسایتی بود که – به خاطر ویژگی اجباری آن – به آی‌پی آقای خسروی دسترسی داشته است. همچنین آقای خسروی ادعا می‌کند که مطمئن است این «بالاترین» بوده که اطلاعات او را به وزارت اطلاعات داده، و حق مسلم اوست که در زمان مناسب و در یک دادگاه عادلانه علیه «بالاترین» اقامه دعوی کند.
خود شروع به نشان دادن گرایش‌های سرکوب‌گرانه کرد. در موج‌هایی از تصفیه، کاربران مشهور و معتبر ابتدا از امکان ایجاد «موضوع داغ» محروم شدند و سپس حساب آنها توسط مدیریت سایت تعلیق گردید و سپس گرایشی محافظه‌کارانه در ارتباط با هر نوع محتوای اعتراضی و در مخالفت با جمهوری اسلامی در پیش گرفت.

در ادامه یادداشت، نویسنده پس از بررسی وضعیت فعلی سایت بالاترین در حمایت از افراد همسو با جمهوری اسلامی ایران، ادعایی را از سوی "عباس خسروی فارسانی" که "یکی از کاربران قدیمی سایت و فعال سیاسی شناخته شده" معرفی می شود مطرح می کند. گویا آقای خسروی فارسانی مدعی شده که در عین اینکه با هویت ناشناس در سایت «بالاترین» فعالیت می کرده توسط وزارت اطلاعات ایران دستگیر شده است.

اخیرا یکی از کاربران قدیمی و از فعالان سیاسی شناخته‌شده به نام عباس خسروی فارسانی ادعا کرده که «بالاترین» اطلاعات کاربری او را فروخته یا به روشی در اختیار جمهوری اسلامی قرار داده است. او مدعی شده که این در واقع فعالیت‌های او با هویت ناشناس در «بالاترین» بوده که باعث دستگیری‌اش توسط وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در سال‌های پیش شده است.

آقای خسروی که مجبور شده از ایران فرار کند و از آن زمان در خارج از کشور با پناهنده سیاسی زندگی می‌کند گفته که هنگامی که ماموران وزارت اطلاعات وی را دستگیر کرده اند حتی آی‌پی (پروتکل اینترنتی) او را در اختیار داشتند.

در این یادداشت توضیح داده شده که از آنجا که بالاترین تنها وبسایتی بود که – به خاطر ویژگی اجباری آن – به آی‌پی آقای خسروی دسترسی داشته است. همچنین آقای خسروی ادعا می‌کند که مطمئن است این «بالاترین» بوده که اطلاعات او را به وزارت اطلاعات داده، و حق مسلم اوست که در زمان مناسب و در یک دادگاه عادلانه علیه «بالاترین» اقامه دعوی کند.

رضا پرچی زاده در ادامه یادداشت خود تکرار می کند که "بالاترین" در زمین جمهوری اسلامی فعالیت می کند و مطالبی را که از سوی نویسندگان دیگر در خارج از کشور در این باره منتشر شده را به عنوان شاهد مدعایش ارائه می کند.

ادعای مطرح شده از سوی رسانه ها در همکاری سایت بالاترین با وزارت اطلاعات ایران را می توان نوعی تسویه حساب با این سایت قلمداد کرد. هر چند احتمال صحت آن نیز بعید به نظر نمی رسد.

گفتنی است پس از اجرای پروژه «الماسی برای فریب» که توسط وزارت اطلاعات ایران برای نفوذ در میان اپوزیسیون خارج از کشور طراحی شده بود، موارد دیگری نیز از نفوذ وزارت اطلاعات به درون اپوزیسیون جمهوری اسلامی منتشر شده است.

به تازگی نیز اکبر خوش کوشک، مامور اطلاعاتی سابق در گفت وگو با هفته نامه «صدا» از پشت پرده پرونده های بسیاری صحبت کرده و خبر داد و گفته بود که حتی وزارت اطلاعات زمینه بازگشت رضا پهلوی به ایران را فراهم کرده بود اما اطرافیانش او را منصرف کرده بودند. وی در مصاحبه خود با اشاره به تسلط وزارت اطلاعات بر تلویزیون های فارسی زبان گفته: «در خصوص بازگشت افرادی که در خارج از کشور بودند و می خواستند به ایران برگردند، آقای علیرضا نوری زاده خیلی با ما همکاری می کرد. همچنین افرادی مثل شهرام همایون، ضیا اتابای و غیره. تمام تلویزیون های فارسی زبان خارج از کشور به جز بی بی سی و صدای آمریکا از همان موقع تحت نظارت جمهوری اسلامی هستند. به جمهوری اسلامی فحش هم می دهند اما کارهای لازم را هم انجام می دهند.»
Share/Save/Bookmark