با آمدن ترامپ، VOA رادیکال تر می شود؟
سه شنبه ۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۳
کد مطلب: 38781
مولف :
 
اکنون با پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری امریکا انتظار می رود که دوباره رویه رادیکال به این شبکه بازگردد و اگر کارمندان نتوانند خود را با آن همراه کنند باید شاهد موجی از اخراج ها در صدای امریکا باشیم.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
شبکه ماهواره ای صدای امریکا که شامل تلویزیون، رادیو و وبسایت این شبکه می باشد، از شبکه های دولتی ایالات متحده امریکا است که مخاطبان آن مردم امریکا نیستند و برنامه های آن برای مخاطبان خارج از امریکا پخش می‌شود.

این شبکه از سال 1942 تا 1999 زیرمجموعه اداره اطلاعات جنگ، وزارت امور خارجه امریکا و آژانس اطلاعات ایالات متحده فعالیت داشته و از 1999 تا کنون، یک هیئت از کارفرمایان دولتی، ریاست آن را بر عهده دارد.

با توجه به دولتی بودن شبکه، تغییر رؤسای جمهور در امریکا بر عملکرد VOA نیز تاثیرگذار بوده است. از جمله بخش فارسی این شبکه نیز از این تغییرات بی نصیب نمانده است.

در طول سال های 2001 تا 2009 میلادی که جورج بوش سمت ریاست جمهوری در امریکا را بر عهده داشت، این شبکه همراه با سیاست های جنگ طلبانه بوش، یکی از رادیکال ترین رسانه ها علیه ایران بود. مصاحبه جنجالی VOA با عبدالمالک ریگی، مسئول یک گروه تروریستی در مرزهای شرقی ایران، یکی از تندروانه ترین اقدامات این شبکه محسوب شد و مجری صدای امریکا عبدالمالک ریگی را به عنوان «رهبر جنبش مقاومت مردم ایران» معرفی کرد.

با روی کار آمدن باراک اوباما قدری از رویه رادیکال صدای امریکا کاسته شد. تغییرات زیاد مدیریتی این شبکه در بخش فارسی را می توان ناشی از همین تغییر رویه دانست. به ویژه مقابله میان دو گروه دموکرات و جمهوریخواه در بخش فارسی نیز بیشتر به چشم می آمد.

البته تغییرات زیاد مدیریتی در بخش فارسی باعث شد تا این شبکه افت زیادی را در شاخص های رسانه ای شاهد باشد چندان که برخی از سناتورهای امریکایی در اعتراض، حتی به گرافیک رسانه ای VOA نیز خرده گرفتند و ابراز تاسف کردند.

در سال های پایانی دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، با روی کار آمدن محمد منظرپور، که تا پیش از آن در بی بی سی فارسی مشغول به کار خبری بود، نشان داد که این شبکه تلاش دارد کار رسانه ای را حرفه ای تر دنبال کند و مدیران ارشد این مجموعه، عملکرد BBC را سرمشق قرار خواهند داد.

اکنون با پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری امریکا انتظار می رود که دوباره رویه رادیکال به این شبکه بازگردد و اگر کارمندان نتوانند خود را با آن همراه کنند باید شاهد موجی از اخراج ها در صدای امریکا باشیم. همچنین حضور بیش از پیش اپوزیسیون رادیکال در صدای امریکا، به ویژه افراد و گروه هایی که در سالیان اخیر از قرار گرفتن در برابر دوربین های شبکه محروم شدند، یکی دیگر از اقداماتی است که صورت می پذیرد.

مایکل فلین، ژنرال سه ستاره بازنشسته، که اکنون از سوی دونالد ترامپ به عنوان مشاور امنیت ملی امریکا برگزیده شده، در کتاب «صحنه جنگ» خود که در تابستان امسال منتشر شد، لبه تیز انتقادش را متوجه بخش فارسی صدای امریکا کرد و نوشت: «در حقیقت، رادیو و تلویزیون فارسی زبان خود ما که برای ایران پخش می شود اغلب اوقات منتقد امریکا است تا حکومت تهران که ما را تهدید می کند.»

از اظهارات آقای فلین در کتابش مشخص است که باید بیش از گذشته منتظر تغییر رویه در صدای امریکا باشیم. رادیکال شدن شبکه، چیزی است که با ایده های دولت جدید امریکا بیشتر جور می آید. اما نکته دیگری را هم می توان از آرای آقای فلین دریافت. او در کتابش آورده که «بهترین راه این است که ما به ضعیف ترین نقطه دشمن حمله کنیم و آن عدم توفیق انقلاب [در بر آوردن نیاز های مردم] ایران است... این حمله ما باید سیاسی باشد نه نظامی و موثرترین سلاح ما آن چیزی است که [آیت الله] خامنه ای بیش از هر چیز دیگر از آن هراس دارد: درد و رنج توده های ایرانی.» او معتقد است روشی که به کار گرفته می شود «باید سیاسی باشد یعنی حمایت از اپوزیسیون داخلی.»

این گفته، ممکن است مسیر رسانه ای صدای امریکا را در سالیان پیش رو مشخص تر کند. اما آیا چاره ژنرال فلین برای VOA در شرایطی که شرایط اقتصادی مردم امریکا چندان مطلوب نیست می تواند سودی برای دولت این کشور به همراه داشته باشد؟ به ویژه که دونالد ترامپ در معرفی برنامه 100 روزه خود، بر سیاست داخلی و اقتصاد امریکا تمرکز کرد که اگر موفق نشود، رسانه ها او را رها نخواهند کرد.
Share/Save/Bookmark