وال استریت ژورنال: ترامپ باید سیستم مدیریتی رادیو فردا را تغییر دهد
سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۳
کد مطلب: 40987
وال استریت ژورنال: ترامپ باید سیستم مدیریتی رادیو فردا را تغییر دهد
ستون نویس وال استریت ژورنال، در گزارش خود تاکید دارد، که اگر سازمان دولتی نیاز به تحولات عظیم از سوی ترامپ باشد، آن سازمان بنگاه سخن پراکنی آمریکا موسوم به بی بی جی BBG است.

به گزارش رسانه ایران، روزنامه وال استریت ژورنال، معتبرترین روزنامه آمریکا، در گزارشی عملکرد رادیو فردا را زیر سئوال برد.

سهراب احمری ستون نویس وال استریت ژورنال،در گزارشی با عنوان،«در ایران، رادیو آزادی نتوانسته در حد و انتظار نام خود عمل کند»،مدعی است که «بخش فارسی رادیو اروپای آزاد، موسوم به رادیو فردا، اکثر اوقات طوطی وار آن چه در رسانه های حکومتی ایران در مورد اسرائیل می گویند را نشر و پخش می کند، بدون آن که واکنش اسرائیلی ها را نیر منتشر کند».

ستون نویس وال استریت ژورنال، نخست با اشاره به این موضوع که به زودی فردی از سوی دونالد ترامپ برای ریاست بنگاه سخن پراکنی آمریکا موسوم به بی بی جی BBG که صدای آمریکا و رادیو فردا نیز بخشی از آن است تعیین خواهد شد، کار پیش روی رئیس آینده بی بی جی را ، به مبارزه ای سخت برای اصلاح نهادی توصیف کرده، که وظیفه اش را فراموش کرده است.


نویسنده وال استریت ژورنال، با اشاره به بودجه سالانه ۱۱۷ میلیون دلاری رادیوی اروپای آزاد، برای ۲۳ کشور، بخش فارسی موسوم به رادیو فردا را، یکی از مهم ترین بخش های این نهاد می داند که وظیفه آن ارائه اخبار درست، دقیق و معتبر به ایرانیان، در مقابل تبلیغات رسانه های حکومتی تهران است.

ستون نویس روزنامه وال استریت ژورنال در ادامه ، به بررسی ۶ گزارش که در سایت رادیو فردا، بین اسفند ۱۳۹۴ٓ تا اسفند ۱۳۹۶ پرداخته است.۴ٓ گزارش به نحوه پوشش رادیو فردا در مورد اخبار مربوط به اسرائیل است، و دو مورد دیگر نیز به طرز خبر نویسی این رادیو، در مورد دولت حسن روحانی اشاره دارد.

وال استریت ژورنال، با بررسی کلمه به کلمه گزارش های مورد اشاره، بر نادرست بودن این اخبار تاکید دارد، موضوعی که بر اساس این گزارش، نیناد پژیک NENAD PEJIC سردبیری رادیوی اروپای آزاد در پراگ نیز، آن را می پذیرد.

وال استریت ژورنال همچنین نگاهی دارد، به حداقل ۵ گزارش رادیو فردا، در مورد دیپلماسی هسته ای باراک اوباما که بین سال های ۲۰۱۲ٓ تا ۲۰۱۷ میلادی نشر و پخش شده است، که در آن مخالفان نزدیکی اوباما به رژیم تهران را، «افراطیون» نامیده اند، ونظر آن ها را « ناپخته» توصیف کرده اند.

آن چه رادیو فردا «افراطیون» نامیده است، شامل سناتور جان مک کین، کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل مشهور به آیپک، یکی از بزرگ‌ ترین و قدرتمند ترین گروه‌های لابی‌گری در آمریکا، و بنیاد دفاع از دموکراسی(FDD)،اندیشکده نومحافظه کار مستقر در واشینگتن دی سی،که بر حفظ منافع اسراییل و تحریم ایران متمرکز است، می شود.

روزنامه وال استریت ژورنال، به دو گزارش دیگر رادیو فردا نیز، با تیترهای از این دست،«روحانی: اگر کمک ایران نبود داعش بر دمشق و بغداد پیروز شده بود»،«بازدید معاون رئیس جمهوری ایران از مراسم اربعین در عراق‬» اشاره دارد و این نکته را مطرح می کند که این قبیل اخبار در صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز می تواند مشاهده می شود. به نوشته این روزنامه، این گزارش ها که هزینه اش را دولت آمریکا می پردازد، اظهارات مقامات ایرانی را بدون ارائه هیچ دیدگاه دیگری نشر و پخش می کنند.

ستون نویس وال استریت ژورنال، در انتهای گزارش خود بر این موضوع تاکید دارد، که اگر سازمان دولتی نیاز به تحولات عظیم از سوی ترامپ باشد، آن سازمان بنگاه سخن پراکنی آمریکا موسوم به بی بی جی BBG است.

در حالی معتبرترین روزنامه آمریکا، عملکرد رادیو فردا را زیر سئوال برده و از نیاز به تغییر در بنگاه سخن پراکنی آمریکا نوشته است، که پیش تر روزنامه واشنگتن تایمز نیز، در اواخر سال گذشته میلادی، خواهان تعطیلی بخش فارسی صدای آمریکا شده بود.
Share/Save/Bookmark