بی بی سی: انتقادات کم سابقه از نتایج اقتصادی دولت احمدی‌نژاد در صدا و سیما
چهارشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۰۹
کد مطلب: 9008
مرجع : بی بی سی فارسی
گزارشگر :
 
منتقدان سیاست های اقتصادی آقای احمدی نژاد می گویند که او به برنامه های متعدد توسعه ایران بی توجه بوده و در مواردی خلاف آن عمل کرده، اما آقای احمدی نژاد می گوید که دستاوردهای اقتصادی دولت های او به پیشرفت ایران و بهبود زندگی مردم انجامیده است.
مسعود نیلی از اقتصاددانان برجسته ایران و از اساتید دانشگاه صنعتی شریف با حضور در یک برنامه تلویزیونی به نام پایش، آمار ۶ میلیونی ایجاد اشتغال توسط دولت محمود احمدی نژاد را بی اعتبار خوانده و گفته میزان واقعی آن در حدود ۱۴ هزار شغل در سال بوده است.

به گزارش رسانه ایران مجری این برنامه اقتصادی، مرتضی حیدری، چهره شناخته شده تلویزیون ایران است و یکشنبه شب ۲۵ فروردین (۱۴ آوریل) از کانال یک تلویزیون که بیشترین میزان دسترسی کشوری به آن وجود دارد، پخش شده است.

بی بی سی فارسی که انتقادات مطرح شده به آقای احمدی نژاد را در صدا و سیما بی سابقه توصیف می کند ابراز می دارد که بر اساس آمار و نمودارهای ارائه شده در این برنامه، گفته شده است که در سال های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰، میزان اشتغالزایی خالص سالانه ایران، تنها ۱۴ هزار و ۲۰۰ بوده است که به گفته آقای نیلی بسیار ناچیز و در حد صفر است.

محمود احمدی نژاد در سخنرانی های متعدد از جمله در اواخر سال گذشته خورشیدی اعلام کرده که دولت او موفق به ایجاد ۶ میلیون شغل شده است.

آقای احمدی نژاد در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ قدرت را به دست گرفت و در انتخابات مناقشه برانگیز چهار سال پیش هم پیروز انتخابات معرفی شد. او در حال حاضر آخرین ماه های ریاست جمهوری خود را سپری می کند.

آقای احمدی نژاد در دوره اول ریاست جمهوری و بخشی از دوره دوم آن با افزایش بهای جهانی نفت، بیش از نیمی از درآمدهای نفتی کل تاریخ ایران را به دست آورد.

بی بی سی بیان می دارد که برنامه تلویزیونی پایش که به بررسی آمارهای اقتصادی دولت آقای احمدی نژاد اختصاص داشته، دو ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری ایران پخش شده که قرار است طی این انتخابات، جانشین آقای احمدی نژاد، تعیین شود.

بر اساس آماری که توسط آقای نیلی از تلویزیون ایران پخش شد، میزان اشتغال خالص ایجاد شده در دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، علیرغم درآمدهای بی سابقه نفتی در طول تاریخ ایران، پایین ترین سطح در ۵۰ ساله گذشته این کشور است.

آمار ارائه شده توسط آقای نیلی، نشان می دهد که میزان ایجاد اشتغال خالص در دوره ریاست جمهوری قبلی یعنی دوره محمد خاتمی، نزدیک به ۷۰۰ هزار شغل در سال بوده است. 


میزان اشتغال خالص ایران در دوره جنگ هشت ساله با عراق که همزمان با دوره نخست وزیری میرحسین موسوی است بر اساس آمار ارائه شده در این برنامه در حدود ۲۰۰ هزار شغل در سال بوده که با رقم ۱۴ هزار و ۲۰۰ شغل دوره آقای احمدی نژاد اختلاف بسیار زیادی دارد.

آقای نیلی پیش بینی کرده که ایران در سال‌های آینده با موجی از بیکاران تحصیل‌کرده مواجه خواهد شد.

مسعود نیلی در این برنامه وضعیت بودجه جاری ایران را نه انقباضی که ریاضتی توصیف کرد که به معنی بزرگی میزان کسری بودجه است.

او در این برنامه توضیح داد که رشد اقتصادی ایران در سال ۱۳۹۱ (سال گذشته خورشیدی) علیرغم گفته های آقای احمدی نژاد بین نیم درصد تا صفر بوده و با وجود وضعیت فعلی اقتصاد، رشد اقتصادی در سال جاری خورشیدی منفی خواهد شد.

آقای نیلی گفته که ایران، بلاروس و ونزوئلا، سه کشور دارای بالاترین نرخ تورم در جهان هستند.

مسعود نیلی مدتی در دوران ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی، معاون سازمان برنامه و بودجه ایران و از دست اندرکاران تهیه اولین و سومین برنامه ۵ سالهٔ توسعه ایران بوده است.

او در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی، سند استراتژی توسعه صنعتی ایران را تدوین کرد.

منتقدان سیاست های اقتصادی آقای احمدی نژاد می گویند که او به برنامه های متعدد توسعه ایران بی توجه بوده و در مواردی خلاف آن عمل کرده، اما آقای احمدی نژاد می گوید که دستاوردهای اقتصادی دولت های او به پیشرفت ایران و بهبود زندگی مردم انجامیده است.

Share/Save/Bookmark