۳
سخنانی که برای بی.بی.سی فارسی گران تمام شد؛
انصراف بی بی سی از بازپخش سخنان امیراحمدی در مورد ایران
يکشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۲۳
کد مطلب: 6911
مولف :
 
صحبت های هوشنگ امیراحمدی در تلویزیون بی.بی.سی فارسی برای این شبکه آنچنان گران تمام شد که باز پخش آن صورت نگرفت و برنامه ی پرگار دیگری با موضوع جدید پخش شد.
تلویزیون فارسی بی بی سی در برنامه ی «پرگار» خود در اردیبهشت ماه 1391 به موضوع «دلایل ماندگاری جمهوری اسلامی ایران» پرداخت.

به گزارش رسانه ایران، در این برنامه، این سوال که «چرا جمهوری اسلامی، سی و اندی سال است که همچنان پا برجاست؟!» محل بحث میهمانان برنامه قرار گرفت.

در ابتدا، داریوش کریمی، مجری پرگار با اعتراف به تصورات ناصحیح از ماندگاری نظام ایران گفت که «مخالفان جمهوری اسلامی عاقل تر از آن هستند که برای پایان حیات آن روزشماری کنند، مگر آنانی
این شیفتگی به آقای خمینی فقط به یک فردی که عمامه سرش بود، نبود. نه فقط به خاطر اینکه اسلامی بود. آدمی بود که آمده بود وسط، سال ها مبارزه کرده بود و خیلی از آرزوها و امیال ملت را که مدت ها سرکوب شده بود برآورده کرد.
که به دخالت عوامل خارجی دل بسته اند» و در جوابِ سوال از علل ماندگاری جمهوری اسلامی، پاسخ هایی جز عوامل اقتصادی، فشار، تهدید و زور را از زبان کارشناسان برنامه انتظار نداشت.

هرچند در ادامه، آنچه «داریوش کریمی»، مجری برنامه، به دنبال آن بود تا آن را از زبان میهمانان برنامه بشنود عملا رخ نداد. پس از آنکه «جمشید اسدی»، یکی از مهمانان برنامه، عوامل فوق را به دولت و نظام ایران نسبت داد، «هوشنگ امیراحمدی»، استاد توسعه ی بین الملل دانشگاه راتگرز آمریکا به عنوان کارشناس بعدی نکاتی جالب توجهی را در مورد انقلاب ایران بیان داشت که روند برنامه را به هم ریخت.

آقای امیر احمدی با رد عوامل تهدید، پول و زور در ماندگاری جمهوری اسلامی گفت که «به نظر من، یک درک بسیار اشتباهی را مخالفان از این انقلاب داشته اند. انقلاب ایران، یکی از نادر انقلاب های تاریخ است که اکثریت انجام داد و یکی از مردمی ترین انقلاب های تاریخ است.»
 
وی درباره ی انقلاب ایران ابراز داشت: «این انقلاب بسیار مردمی بود و ریشه داشت. بومی بود، خواست های خیلی اساسی و عمیق داشت. این انقلاب قبل از هر چیز اسلامی بود، یعنی یک ایدئولوژی بومی که در ذات این ملت بود. این انقلاب ایدئولوژی ای آورده بود که مثل سوسیالیزم غریبه نبود، مثل ناسیونالیزم ایران فقط جغرافیا نبود، مثل وطن پرستی رضاشاهی فقط تاریخ نبود. یک انقلاب بسیار عمیق و مردمی بود.»

تلویزیون بی بی سی که این برنامه را جهت خط دهی به اپوزیسیون ایران
در این میان، داریوش کریمی، مجری برنامه ی پرگار که از صحبت های امیراحمدی متعجب شده بود، سعی در قطع صحبت های امیر احمدی داشت، در حالی که امیراحمدی همچنان مواضع اپوزیسیون را زیر سوال می برد.
تدارک دیده بود، در ادامه با سخنان امیراحمدی نتوانست از این برنامه ی پرگار خود سودی ببرد.

آقای امیر احمدی با اشاره به دلایل ناکامی مخالفان جمهوری اسلامی در برخورد با نظام ایران ابراز می دارد: «ما از روز اول اشتباه کردیم. کسانی که از روز اول با این حکومت برخورد کردند این انقلاب را نفهمیدند، عظمت این انقلاب را نفهمیدند، ریشه های این انقلاب را نفهمیدند، عظمت اسلام را ندیدند و به آن بها ندادند.»
 
این استاد دانشگاه می گوید: «این شیفتگی به آقای خمینی فقط به یک فردی که عمامه سرش بود، نبود. نه فقط به خاطر اینکه اسلامی بود. آدمی بود که آمده بود وسط، سال ها مبارزه کرده بود و خیلی از آرزوها و امیال ملت را که مدت ها سرکوب شده بود برآورده کرد.»

وی در سخنان خود سوالی جالب را مطرح می کند که اساس ساخت برنامه هایی با موضوع علل ماندگاری انقلاب ایران از سوی بی بی سی را مورد انتقاد قرار می دهد؛ برنامه هایی که بیش از توجه به علل ماندگاری، تلاشی است برای یافتن راهکارهای از بین بردن انقلاب ایران. امیراحمدی می پرسد: «نمی دانم ما چرا باید فرض کنیم که این انقلاب برود. هیچ انقلابی ظرف ۳۰ سال از بین نمی رود.»

استاد دانشگاه راتگرز امریکا در آسیب شناسی اپوزیسیون ایران بیان می دارد که «مشکل دوم که مخالفین جمهوری اسلامی نتوانستند کاری بکنند، درک بسیار غلطی است که از انقلاب و اسلام داشتند.»
مسکن مهر واقعا پروژه ی مهمی است، [صرف نظر از اینکه] حالا آقای احمدی نژاد بخواهد با آن مردم را بخرد یا نخرد، نفس این جریان درست است. مسکن مهر یکی از پروژه هایی است که در دنیا کم نظیر است. بخش بهداشت در ایران واقعا بی نظیر است.
وی می گوید: «متاسفانه از همان روز اول، مخالفان حکومت جز منفی گرایی کاری نکردند. هیچ پیام مثبتی برای ایران نداشتند. فقط تنها چیزی که می گفتند دموکراسی، دموکراسی [بود]. انگار که تمام ملت ایران طبقه ی متوسط اند و خرده بورژوا بی توجه بودند که 70 - 80 درصد ایرانیان چیز دیگری می خواهند. نشسته اند بیرون می گویند لنگش کن!» 

در این میان، داریوش کریمی، مجری برنامه ی پرگار که از صحبت های امیراحمدی متعجب شده بود، سعی در قطع صحبت های امیر احمدی داشت، در حالی که امیراحمدی همچنان مواضع اپوزیسیون را زیر سوال می برد.
 
هوشنگ امیراحمدی که رئیس «شورای آمریکاییان و ایرانیان» نیز هست در ادامه ی صحبت های خود با اشاره به اقدامات عمرانی دولت ایران اظهار می دارد: «مسکن مهر واقعا پروژه ی مهمی است، [صرف نظر از اینکه] حالا آقای احمدی نژاد بخواهد با آن مردم را بخرد یا نخرد، نفس این جریان درست است. مسکن مهر یکی از پروژه هایی است که در دنیا کم نظیر است. بخش بهداشت در ایران واقعا بی نظیر است.»

در واقع امیراحمدی با این سخنان خود در دفاع از حکومت ایران، آب پاکی را روی دستان اتاق فکر بی بی سی می ریزد. صحبت هایی که برای دست اندرکاران بی بی سی فارسی گران تمام شد، به طوری که باز پخش آن صورت نگرفت و برنامه ی پرگار دیگری با موضوع جدید پخش شد.

کلیپ های مربوط به این برنامه را می توانید با مراجعه به «انقلاب ایران یکی از مردمی ترین انقلاب های تاریخ است» و «افراد درون نظام، حتی در زندان، جمهوری اسلامی را می خواهند» مشاهده و یا دریافت بفرمایید.
Share/Save/Bookmark
حبیب
۱۳۹۱-۰۳-۰۱ ۱۶:۳۲:۴۹
بی ربی سی نجس است (1387)
 
۱۳۹۲-۰۱-۱۰ ۱۳:۲۷:۴۲
... مطالبو بر اساس منافع خودتون گلچین میکنی. اگه صحبت مهمونای بی بی سی ارزش اسناد کردن داره پس همشو پخش کن.
هر چند میدونم تاییدش نمیکنی همتون جیره خورین ... (2662)
 
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۳۱ ۱۰:۱۴:۱۶
احسنت به رسانه ای که انقدر آزادی بیان درش هست
این هم که میگید دیگه پخش نکردن همش الکیه، این برنامه زنده نیست، اگر نمیخواستن اصلا پخش نمیکردن (8535)