۲
گذري بر پديده ي فيس بوك
ما و فيس بوك
نويسنده: مهدي نامقي
شنبه ۲۷ شهريور ۱۳۸۹ ساعت ۱۴:۳۸
کد مطلب: 113
ما و فيس بوك
پديده ي سايت هاي اجتماعي يكي از مواردي است كه زندگي بسياري از ما را درگير خود ساخته است. پديده اي كه آن گونه كه در ابتدا به نظر مي رسد نيست.
زماني پدیده ي سایت‌های اجتماعی از سایت ارکات (Orkut) شروع شد. آن موقع در دانشگاه ها حرص و ولعی افتاده بود و هر کسی به ديگري التماس می‌کرد تا برایش دعوتنامه ي ارکات بفرستد. این تب و تاب به زودی خوابید و فیلتر شدن و نبود فیلتر شکن هم به فراموش کردنش کمک کرد. اين اواخر با روي كار آمدن فيس بوك رونقي
فیس بوک توسط یک دانشجو در خوابگاهش طراحی شده است. مارک زورکربرگ (Mark Zuckerberg) در دانشگاه سایتی طراحی کرد برای همین هدف؛ یعنی آشنایی و دور هم جمع کردن دوستان.
در بازار سايت هاي اجتماعي شكل گرفت و بسیاری از دوستان قدیمی را مي شد آنجا يافت و از اين جهت جذابیت خاصی داشت.
فیس بوک توسط یک دانشجو در خوابگاهش طراحی شده است. مارک زورکربرگ (Mark Zuckerberg) در دانشگاه سایتی طراحی کرد برای همین هدف؛ یعنی آشنایی و دور هم جمع کردن دوستان. سایت او سریع فراگیر شد و دو هفته نگذشته بود که نیمی از هارواردی‌ها عضو آن شدند. ‍‍[ویکی پدیا]
فیس بوک در حال حاضر گوی رقابت را از دیگر رقبای خود برده است. چندی پیش آمار بازدید آن از گوگل پیشی گرفت و یکه تاز عرصه‌ي دنیای مجازی شد و هم اکنون چندین هزار سرور در سراسر دنیا از آن پشتیبانی می‌کنند و چندین میلیون، شاید میلیارد ساعت از وقت کاربران اینترنتی در آن می‌گذرد.
حال به راستی مگر در فیس بوک چه خبر است که این چنين جمع مشتاقان را سوی خود می‌کشد. وقتی وارد این سایت می‌شوید جمعی از دوستان و دوستان ِ دوستان! را می‌بینید که عکسی، فیلمی یا مطلبی را به اشتراک گذاشته‌اند تا شاید یادی از خاطرات زنده شود و البته دوستان
فیس بوک جای بدی نیست. کار خلافی در آن صورت نمی‌گیرد. ولی عضو فيس بوك با همین رویه چنان سرگرم مي شود که نمی‌داند به کجا می‌رود.
نظری دهند. این فرایندها هم چیز غیرعادی در خود ندارد، ولی همین کارهای ساده اکنون چنان اعتیاد آور شده است که نمی‌توان خود را بدون آن تصور کرد.
فیس بوک جای بدی نیست. کار خلافی در آن صورت نمی‌گیرد. ولی عضو فيس بوك با همین رویه چنان سرگرم مي شود که نمی‌داند به کجا می‌رود.
عده‌ای برای هم پیام می‌گذارند و از دلتنگي ها مي گويند. اما جای تعجب اين جا است كه برای ابراز این دلتنگی جایی بهتر از فیس بوک نیست! اگر يكي از طرفين نتواند چند هفته‌ای سری به اینترنت بزند چطور؟! گويي دنیای مجازی وسیله‌ای برای نزدیکی نیست، بلكه بهانه‌ای است برای دوری ما.
عده‌ای عکس‌های خود را برای هم به اشتراک می‌گذارند و دوستان هم می‌بینند و نظر می‌دهند. ولی جالب اینجا است که این فرایند، شاخه‌ای صورت می‌گيرد؛ یعنی همین طور برای دیگر دوستان دوستان نمایش داده می‌شود تا به جایی
گويي دنیای مجازی وسیله‌ای برای نزدیکی نیست، بلكه بهانه‌ای است برای دوری ما.
که نباید برسد. خلاصه شما در فیس بوک چیزی به نام حریم خصوصی ندارید.
به راستی چه مطلب مفیدی می‌توان در این سایت یافت؟! یا اگر هم اتفاقاً یافت می‌شود چقدر ارزش وقت گذاشتن دارد؟! در خود فیس بوک مطالب جالبي در اين مورد است.

Linda Voye Facebook privacy is a joke!!!! I have had an account for a while now and it is owned by a hacker and facebook does nothing about it there is not even a fourm to fill out or any way to get help from facebook all my games are controled all my post are controled and there is nothing I can do. Is there any thing you can do??? or is this the same as all the other sites that say they can help people and indeed they can not
حریم خصوصی در فیس بوک یک جوک است! من مدتی یک اکانت داشتم كه توسط یک هکر هک شد اما فیس بوک هیچ کاری  انجام نداد. حتی یک فرم برای
حریم خصوصی در فیس بوک یک جوک است! من مدتی یک اکانت داشتم كه توسط یک هکر هک شد اما فیس بوک هیچ کاری انجام نداد. حتی یک فرم برای پر کردن یا راهی که بتوان از فیس بوک کمک گرفت. تمام بازی‌ها و تمام پست های من کنترل شده اند و من هیچ کاری نمی‌توانم انجام بدهم.
پر کردن یا راهی که بتوان از فیس بوک کمک گرفت. تمام بازی‌ها و تمام پست های من کنترل شده اند و من هیچ کاری نمی‌توانم انجام بدهم. آیا کاری هست که بتوانم انجام بدهم؟ یا این برای همه ي سایت‌ها همین‌گونه است که می‌گویند می‌توانند به مردم کمک کنند و به راستی که آنها نمی‌توانند.


یکی از دلایلی که فیس بوک را بسیار مطرح کرد مسائل سیاسی بود که همزمان با ورود این پدیده در کشورمان رخ داد. ایرانی‌ها تشنه ي حقیقت هستند و رسانه‌های موجود (داخل يا خارج كشور) همگی طبل خودشان را به سینه می‌زنند. و اگر سياسي نباشند برداشت‌های شخصی افراد هستند که نمی‌شود روی آن حساب کرد. حال فیس بوک چقدر می‌تواند اطلاع رسان باشد؟! مطالبی که ما در آن می‌بینیم شنیده‌ها و دیده‌های دوستان‌مان است و ارتباط مستقیم با روحيات و مزاج آنها پیدا می‌کند!
جدای این مطالب در هر سایت اجتماعی شما برای معرفی خودتان به دیگران کمی از خودتان می‌نویسید. اینکه چه می‌بینید یا چه می‌خوانید. این را در فیس بوک دیدم البته قبلاً شنیده بودم.

Bill Hicks: We are living in a time when government spying on it’s citizens has never been higher. I know it’s fiction…but watch the movie Echelon….may be close to the truth. I refuse to change my communications because a criminal government wants to know what I believe, what I think, where I shop, what books and movies I like. I’ve already put them on Facebook to make it easy for the mattoids to read. I hope they enjoy my books, especially! Give them an eyeful and an earful and let them know we are watching them too through what’s left of a free internet. 
This
چندی پیش آمار بازدید آن از گوگل پیشی گرفت و یکه تاز عرصه‌ي دنیای مجازی شد و هم اکنون چندین هزار سرور در سراسر دنیا از آن پشتیبانی می‌کنند و چندین میلیون، شاید میلیارد ساعت از وقت کاربران اینترنتی در آن می‌گذرد.
is a great site
ما در زمانی زندگی می کنیم که جاسوسی دولت در زندگی شهروندان هیچ وقت زیاد نبوده است. من می‌دانم این حرف چرند است… اما فیلم اشلون را نگاه کنید… ممکن است به واقعیت نزدیک باشد. من از تغییر ارتباطاتم امتناع می‌کنم چون یک دولت مجرم می‌خواهد بداند که من به چه چیزی اعتقاد دارم، به چه چیزی فکر می‌کنم، کجا خرید می‌کنم، چه کتاب و فیلم‌هایی می‌بینم. من هم آنها را روی فیس بوک قرار داده‌ام و هر خنگی می‌تواند آن را بخواند. خصوصاً من امید دارم آنها از کتا‌‌بهای من لذت ببرند! به آنها یک چشم و گوش بینا داده‌ام و اجازه که به اندازه کافی ما را از طریق اینترنت مجانی تماشا کنند. واقعاً این سایت بی نظیری است.

هر چند شاید اغراق آمیز باشد ولی آن‌چنان دور از واقعیت نیست. خلاصه اینکه پا به این سایت گذاشتيم تا خبری از دوستان بگیريم و ارتباطی نزدیک با هم داشته باشیم. ولی گویا عکس این در حال رخ دادن است. این عکس یک گروه فیس بوکی است که خواهان بازگشت حریم خصوصی‌شان در فیس بوک هستند. روی این عکس نوشته شده: «من زمانی عکس پروفایل خود را خواهم گذاشت که فیس بوک حریم خصوصی من را به من برگرداند.»
این عکس یک گروه فیس بوکی است که خواهان بازگشت حریم خصوصی‌شان در فیس بوک هستند. روی این عکس نوشته شده: «من زمانی عکس پروفایل خود را خواهم گذاشت که فیس بوک حریم خصوصی من را به من برگرداند.» عجیب اینجا است که ادعاي دولت هاي غربي در پای‌بندی‌شان به حریم خصوصی افراد بیش از ما است.
نام و لینک تعدادی از صفحات فیس بوک در این رابطه:
Leave Facebook, Join LIFE
Before Facebook, i had a life
Delete the pages against ISLAM or we all will leave the Facebook
Share/Save/Bookmark
۱۳۸۹-۰۶-۲۹ ۱۸:۴۷:۰۷
جالب بود. ممنون (8)
 
امین
۱۳۸۹-۱۰-۰۶ ۲۳:۰۳:۵۴
آقا فیس بوک فیلتره چه باید کنیم اونم بنویس مرسی مطالب مفیدی بود (139)